CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

užovka červená
Pantherophis guttatus (Linnaeus, 1766)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Colubridae - užovkovití »  rod Pantherophis - užovka

Vědecká synonyma

Elaphe guttata guttata Linnaeus, 1758
Coluber guttatus Linnaeus, 1766
Pantherophis guttata Fitzinger, 1843
Scotophis guttatus Baird & Girard, 1853
Elaphis guttatus Duméril, Bibron & Duméril, 1854
Callopeltis guttatus Loennberg, 1894
Elaphe guttata guttata Conant & Collins, 1991
Pituophis guttatus (Linnaeus, 1766)
Pantherophis guttatus guttatus (Linnaeus, 1766)
Elaphe guttata (Linnaeus, 1766)

Obrázky


mládě


vejce

Velikost

110 - 180 cm

Popis

Velká, štíhlá užovka s malou hlavou a svalnatým tělem a hladkými šupinami. Zbarvena je nejčastěji oranžově až šedě s výraznými červenými skvrnami na těle.

Ekologie

Prostředí: Často obývá prosluněné borovicové lesy, kde ji Ize zastihnout na zemi i na stromech. Mládata se ráda ukrývají pod odchlípnutou kůrou. Žije také v hromadách kamení, v rozpadlých zdech, na okrajích cest a kukuřičných polí a ovocných plantáží.

Způsob života: Na jaře je aktivní ve dne, v létě až po setmění. Není zvlášť rychlá a lze ji poměrně snadno chytit. V rozrušení vibruje špičkou ocasu. Páří se na jaře. Od května do července klade 12 - 24 vajíček slepených v jedné snůšce. Přezimuje 2 - 6 měsíců, ovšem na jižní Floridě je aktivní po celý rok.

Potrava: Loví malé savce a ptáky, které usmrcuje udušením v kličkách nebo je tiskne k podkladu.

Rozšíření

Východ a jihovýchod USA od státu New York až po Floridu a Louisianu, ne vždy uznávaná subspecie P. g. rosacea, obývá ostrovy Florida Keys.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře