CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

vejcožrout černý
Dasypeltis atra Sternfeld, 1912

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Colubridae - užovkovití »  rod Dasypeltis - vejcožrout

Vědecká synonyma

Dasypeltis scabra var. atra Sternfeld, 1912

Velikost

Zpravidla 50 - 80 cm, výjimečně 110 cm.

Popis

Středně velký had, hlava zakulacená, rostrum krátké. Pupila vertikální, zornice zlatá až zlatohnědá, s černými skvrnkami. Tělo na průřezu cylindrické, ocas tvoří 12 - 18% celkové délky. Šupiny kýlnaté.
Msr 22 - 27, V 202 - 237, Sc 49 - 72 párová.
Zbarvení variabilní od uniformě černé po cihlově hnědou nebo může být skvrnitý, velice podobný druhu Dasypeltis scabra.

Ekologie

Semiarborikolní had s nokturální aktivitou. Prolézá nizké i vysoké křoviny nebo koruny stromů a vyhledává pomocí čichu ptačí hnízda. Vejce polyká celá. Všichni hadi (s výjimkou Typhlopoidea) mají výrazně kinetické lebky, u rodu Dasypeltis (a u asijského rodu Elachistodon) však je spojení lebečních kostí zvláště volné. Hlavně se jedná o spojení mandibuly, quadratum a supratemporale, ale také vazů spojujících dolní čelisti. To umožňuje hadovi spolknout vejce mnohonásobně převyšující velikost hlavy. Krční obratle vejcožroutů se vyznačují zvětšenou hypopofýzou, která při polykání naruší vaječnou skořápku a stiskem svalů pak může had vymáčknout obsah vejce dále do jícnu. Prázdný obal had vydáví esovitými pohyby přední části těla. K pohlcování vejce pomáhá také vylučování vazkých slin a drobné ozubení.
Příjem potravy vejcožroutů je sezónní, závislý na období hnízdění ptáků. Vydrží velice dlouho hladovět. Samice kladou 5-12 velice dlouhých vajec (10 x 35 mm). Inkubační doba mezi 50 - 60 dny. V inkubátoru může být kratší. Novorození hadi jsou drobní, dlouzí kolem 20 cm, od narození však útoční. Zdržují se více na zemi, často je lze nalézt pod kameny. Živí se zřejmě vajíčky drobných ještěrů (Panaspis, Afroblepharus, Trachylepis) nebo vajíčky nejmenších ptáků, zřejmě nějakých afrických astrildů.
Optimální teplotní valence 15 - 25 C.
Období rozmnožování se liší podle území, v Etiopii v jarních měsících.

Rozšíření

Uganda, Keňa, Rwanda, Burundi, Sudán, Etiopie, Zaire. V Etiopii montánní lesy jihozápadu.

Literatura

S.Spawls,K.Howell,R.Drewes,J.Ashe: A Field Guide to The Reptiles Of East Africa

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře