CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

bičovka nosatá
Ahaetulla nasuta (Lacépède, 1789)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Colubridae - užovkovití »  rod Ahaetulla - bičovka

Vědecká synonyma

Coluber nasutus Lacépède, 1789
Passerita nasuta (Lacépède, 1789)
Dryophis nasutus (Lacépède, 1789)
Dryinus nasutus (Lacépède, 1789)
Ahaetulla nasutus (Lacépède, 1789)
Dryinus fuscus
Dryophis mycterizans (Russel, 1796)

Obrázky

Velikost

Velmi štíhlé tělo bývá dlouhé až jeden a půl metru.

Význam

Je to kousavý, velmi rychlý had. Na malé živočichy působí jed rychle, větší kořist pouze na určitou dobu ochromí. Vzhledem k přítomnosti zadních jedových zubů je nutná určitá opatrnost při manipulaci s nimi.

Ekologie

Nalézt ji můžeme na stromech a keřích, kde číhá na svou kořist. Na zem slézá jen velmi zřídka. Má denní aktivitu. Loví zejména malé ještěry, žáby a výjimečně požírá i hlodavce a ptáky. Při lovu leží nehybně ve větvích, část těla visí volně ve vzduchu. K lovu využívá výborný zrak.

Chov

Chovají se ve větším teráriu hustě zarostlém tropickými rostlinami. Na dno se používá jako substrát rašelina smíchaná s pískem. V teráriu je nutné udržovat teplotu 23-28 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Nejvhodnější potravou jsou malé druhy ještěrů. Některé si přivyknou i na krmení myškami nebo rybkami. V zajetí dochází k rozmnožování zřídka. Jsou vejcoživorodé a mívají průměrně 10-20 mláďat.

Rozšíření

Bičovka nosatá je obyvatelem tropických pralesů v jižní Asii (Indie, Bangladéš, Barma, Thajsko, Kambodža, Vietnam, Srí Lanka).

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře