CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

krajta tmavá
Python bivittatus (Kuhl, 1820)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Boidae - hroznýšovití »  rod Python - krajta

Vědecká synonyma

Python molurus bivittatus (Kuhl, 1820)

Obrázky


Velikost

Největší poddruh, udává se délka až 8 m. Při délce okolo 7 m mívá hmotnost až 90 kg. Krajta tmavá ze Serpent Safari Park v Illinois, USA měla v roce 2005 rekordní hmotnost 182,76 kg a délku 8,23 m.

Rozšíření

Východní Indie, Barma, Thajsko, Vietnam, Laos, Kambodža, severní část Malajského poloostrova, jižní Čína (Sichuan, Yunnan, na východě po Fujian, Hainan, Hong Kong) až Indonésie (Java, Sulawesi, Bali, Sumbawa, Lombok). Krajta tmavá byla vysazena v USA na Floridě.

Rozšíření v USA jako invazní druh

V USA se ročně prodá přes 140,000 těchto krajt, a na rozdíl od ČR není k chovu potřeba žádné povolení. Bohužel prodávající neuvádějí, že hezké mládě o které se majitelé budou dobře starat bude mít po roce přes dva metry, za další tři roky třeba pět metrů, a pořád poroste. Většina majitelů nechce náhle příliš velké či potenciálně nebezpečné zvíře utratit, a proto je vypustí do volné přírody. V Národním parku Everglades na Floridě ovšem mají krajty ideální prostředí. Úspěšně tam žijí a množí se už zhruba 20 let a tak jich tam bylo před třemi roky napočítáno přes 230. Ochranáři došli k závěru, že co se vrcholového predátora Everglades týká, zatím je to remíza mezi krajtou a aligátorem, a ne, jak doufali, zpestření aligátořího jídelníčku. Zároveň došli k závěru, že krajta představuje vážné narušení už tak křehké rovnováhy tamního ekosystému, a že pokud se něco rychle neudělá, krajta by se mohla rozšířit až do třetiny (!) států USA.

U.S. Department of the Interior, U.S. Geological Survey
Dr. Susan Evans (2003). "Python molurus, Burmese Python". The deep Scaly Project. Digital Morphology.
Z anglické Wikipedie

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Python bivittatus bivittatus (Kuhl, 1820)
poddruh Python bivittatus progschai Jacobs, Aulyia & Böhme, 2009

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře