CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

hroznýš Dumérilův
Acrantophis dumerili Jan in Jan & Sordelli, 1860

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Boidae - hroznýšovití »  rod Acrantophis - hroznýš

Vědecká synonyma

Acrantophis madagascariensis dumerili Jan, 1860
Boa dumerili (Jan in Jan & Sordelli, 1860)
Acrantophis dumerilli (misspelling) m
Acranthophis dumerilli (misspelling) m

Další jména

= hroznýš madagaskarský

Málo dotčený LC

Obrázky


mládě


Taxon v check-listech zemí

Velikost

Délka 180-300 cm
Hmotnost 4-8 kg

Ekologie

Živí se drobnými druhy savců a ptáků. Přes den se ukrývají a teprve v noci se vydávají na lov. Kořist uchvacují rychlým výpadem. Obvykle dorůstají do délky dvou metrů. Jsou to převážně pozemní hadi, mláďata však loví potravu v korunách stromů. Obývá původní řidší lesy na jihu a jihozápadě ostrova Madagaskar a jeho přilehlé ostrůvky, kde se často zdržuje v blízkosti řek. Jako ostatní hroznýši jsou také vejcoživorodí. To znamená, že vejce se inkubují 6 - 8 měsíců v těle samice a mláďata se líhnou v průběhu porodu nebo hned po snesení vajec. Rodí 5 - 10, někdy i přes 20 mláďat. Pohlavně dospívají ve 3 - 5 letech. O životě ve volné přírodě mnoho informací není.

Význam

Tito hroznýši patří mezi velmi vzácné plazy. V přírodě jsou ohrožení především devastací přirozeného životního prostředí a vypalováním původních pralesů, kterých na Madagaskaru zbylo jen asi 10 %. Jejich přímý vývoz z Madagaskaru je téměř nemožný, přestože Malgaští domorodci prodávají suvenýry vyrobené z jejich kůže.

Chov

V zajetí se dají poměrně dobře chovat a rozmnožovat. K chovu je nutné větší terárium vytápěné na 27-28 °C s nočním poklesem na pokojovou teplotu. Na krmení se jim podávají myši, potkani, morčata a kuřata. Samice mívá okolo deseti až patnácti mláďat, která měří přes 30 centimetrů. První dva týdny nepřijímají potravu a tráví zbytky žloutku. Pak se poprvé svlékají a začínají lovit malé myšky. Odchov probíhá bez větších problémů. Rychle rostou a pohlavně dospívají ve 3-4 letech.

Literatura

Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 1
Komentáře - 1


Vysvětlivky

m synonymum vzniklé chybou ve jménu (misspelling)