CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

šestiočka kaštanová
Dysdera lantosquensis Simon, 1882

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Arachnida - pavoukovci »  řád Araneae - pavouci »  čeleď Dysderidae - šestiočkovití »  rod Dysdera - šestiočka

Vědecká synonyma

Dysdera erythrina lantosquensis Simon, 1882

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Šestiočky jsou rezavohnědí pavouci se šedivým zadečkem (http://www.pavouci-cz.eu/Pavouci.php?cel...). U nás jsou zastoupeny třemi rody. Druhově nejbohatší je rod Dysdera, který se od ostatních dvou rodů odlišuje prodlouženými chelicerami a hrudní destičkou bez vykrojení u báze čelistí (http://www.araneae.unibe.ch/Bestimmung/F...).

Rod Dysdera je u nás zastoupen pěti druhy, které se liší především tvarem kopulačních orgánů (http://www.araneae.unibe.ch/Bestimmung/F...).

Rozšíření

Druh D. lantosquensis byl u nás donedávna zaměňován s blízce příbuzným druhem Dysdera erythrina. Zatímco D. erythrina se vyskytuje pouze od Prahy na západ, D. lantosquensis od Poděbrad na východ.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [348872]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Dysdera erythrina lantosquensis Simon, 1882]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Platnick N. I.: World Spider Catalog 13.5 [http://www.wsc.nmbe.ch/], American Museum of Natural History [jako Dysdera erythrina lantosquensis Simon, 1882]
Datum citace: 6. květen 2013
EN Buchar J., Růžička V. (2008): Check-list of spiders of Czech Republic [jako Dysdera lantosquensis Simon, 1882]
Datum citace: 14. březen 2009

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře