CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

plemeno

tibetská doga
Canis familiaris "230 TD Tibetan Mastiff"

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Carnivora - šelmy »  čeleď Canidae - psovití »  rod Canis »  sekce plemen Canis lupus f. familiaris "Molossoid breeds 2" - molossové, dogovití psi

Další názvy

= Do-khyi
= tibetský mastif

Obrázky

Canis familiaris "230 TD Tibetan Mastiff" - tibetská doga

samice

Autor: Milan Kořínek

Canis familiaris "230 TD Tibetan Mastiff" - tibetská doga

samice

Autor: Milan Kořínek

Canis familiaris "230 TD Tibetan Mastiff" - tibetská doga

samice

Autor: Milan Kořínek

Popis

Je to velmi silný a mohutně stavěný pes, se silnou kostrou a impozantním a důstojným vzhledem. Má dlouhou srst s mohutným krčním límcem a neobvykle hustou podsadu, která je v zimě výborně izoluje. Línají jednou za rok na jaře. Feny hárají obvykle jen jednou ročně a to na podzim. Minimální kohoutková výška je u psů 66 cm a u fen 61 cm. Zbarvením mohou být černé, černé s pálením, modré, modré s pálením a zlaté. Ve své domovině jsou nejvíce ceněné černé s pálením, protože dvě skvrny nad očima připomínají druhý pár očí a pes pak vypadá, že nikdy nespí, ale pořád hlídá. Povahově jsou tito psi samostatní, odvážní, někdy až trošku tvrdohlaví, výborně hlídají své teritorium proti všem vetřelcům, ale k vlastní rodině a dětem jsou tolerantní a milí.

Rozšíření

Plemeno pocházející z Tibetu

Historie plemene

Tibetská doga je staré původní plemeno molosoidních psů známé až 5000 let, pocházející z vysokohorských oblastí Tibetu. Ve své domovině se používá jako vytrvalý pastevecký pes i jako strážce budov a chrámů. Zde byli často vázáni u vchodu na řetězu a odtud pochází i název do-khyi, který v tibetštině znamená přivázaný pes.
První zmínky o tomto psu jsou známé již ze starověku od Aristotela. Ve svých cestopisech je také zmiňuje Marco Polo, který je přirovnává velikostí k oslu. Je ovšem pravda, že tibetští osli byli mnohem menšího vzrůstu než evropští. Všechny historické prameny chválí mohutnost, statečnost, hluboký zvučný hlas a další jedinečné vlastnosti tohoto psa. Dokonce se dříve uvažovalo, že tibetská doga je předkem všech horských a molosoidních plemen. Prvním skutečně doloženým importovaným psem byl pes zaslaný královně Viktorii v roce 1847. V druhé polovině 19. století dovezl dva psy do Anglie i Edward VII. Jeden z prvních odchovů se uskutečnil v roce 1898 v berlínské zoo. Jejich chov v Evropě i jinde ve světě se více začal rozvíjet v druhé polovině minulého století a v současnosti je na velmi dobré úrovni.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře