CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

babočka jilmová
Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Lepidoptera - motýli »  čeleď Nymphalidae - babočkovití »  rod Nymphalis - babočka

Obrázky

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

samec

Autor: Michal Koupý

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

samice

Autor: Robert Smid

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

samice

Autor: Harald Schnöde

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

samec

Autor: Michal Koupý

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

samice

Autor: Jan Jurníček

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

samice

Autor: František ŠARŽÍK

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

samice

Autor: František ŠARŽÍK

larva

kukla

Nymphalis polychloros - babočka jilmová

Autor: Jan Moravec

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

52–66 mm

Ekologie

Dříve hojný druh, v současnosti většinou nehojný až vzácný, jen ojediněle hojný (např. na jaře 2007), na vhodných lokalitách je na jaře obvykle možné najít kolem pěti motýlů denně. Početnost motýlů je v posledních letech poměrně stabilní. Nejčastěji se druh vyskytuje ve vlhkých údolích na místech osvětlených Sluncem a na jižních stráních (častěji ve spodní polovině stráně).
Druh má pouze jednu generaci ročně s velmi dlouhou dobou hibernace. Motýli se líhnou v létě od června do srpna podle lokality a nadmořské výšky, barevně jsou motýli velmi variabilní, kromě nejčastější běžné formy existují i formy světlé a tmavé, u jednotlivých motýlů se také značně liší velikost černých skvrn na křídlech.
Po vylíhnutí v létě motýli létají jen velmi krátce, obvykle pouze několik málo dní, navíc většinou sedí na stromech a jen málo přijímají potravu. Po několika dnech si už v létě najdou místo na přezimování (mohou přezimovat už od června) většinou v dutině nebo puklině stromu, velmi výjimečně i ve sklepích, po zbytek roku už motýly prakticky není možné najít. Motýli vylíhnutí v létě nejsou schopní rozmnožování. Tito motýli většinou nemají vůbec poškozená křídla a také mají trochu sytější zbarvení než motýli po přezimování na jaře, bohužel v létě krátce po vylíhnutí se motýly málokdy podaří najít.
Velmi vzácně je možné najít motýla na podzim v září nebo říjnu, může být i velmi olétaný, jsou to motýli, kterým se z nějakého důvodu nepodařilo přejít do stavu hibernace nebo byli z hibernace nechtěně probuzeni, tito oslabení motýli zřejmě nepřežijí zimu.
Motýli se z hibernace probouzejí velmi brzy na jaře následujícího roku, podle počasí od poloviny února do začátku dubna, samečci o několik dní dříve. Patří mezi úplně první motýly v průběhu roku. Na jaře občas navštěvují kvetoucí vrby, později i další kvetoucí stromy a keře, ale v té době už bývají docela olétaní. Samečci většinou sedí na zemi nebo kmenech stromů (nejčastěji na břízách, při okrajích lesů nebo na pasekách v údolích i na smrku nebo borovici) na stále stejných místech a velmi prudkým letem vylétávají za každým prolétávajícím hmyzem, kromě jiných druhů baboček i za čmeláky nebo brouky. Ostatní samečky okamžitě vyhánějí z místa pryč. Samičky jsou o trochu větší a jsou vidět asi o polovinu méně často, chovají se méně nápadně, většinou sedí na kmenech stromů, méně často přiletí i na zem, občas jsou vidět (většinou v dubnu), jak hledají na koncích větví stromů vhodné místo ke kladení vajíček, bývají přitom zavěšené hlavou dolů. Páření probíhá většinou na stromech, méně často na zemi na suchých listech. V květnu už jsou olétaní motýli vidět stále méně často, poslední ojedinělí motýli se vyskytují na přelomu května a června.
Housenky bývají nejčastěji na jilmech a vrbách, méně často i na ovocných stromech (třešeň, jabloň). Líhnou se koncem dubna, dorůstají do velikosti téměř 5 cm, kuklení probíhá většinou začátkem června, stadium kukly trvá přibližně 12–14 dní. Po vylíhnutí motýl sedí asi 1,5 hodiny se zavřenými křídly (případně křídla i otevře, ale pouze tehdy, když zrovna leze), potom odletí na strom a začne i otevírat křídla, během několika dnů opět přejde do hibernace a celý vývojový cyklus se opakuje.
Někdy bývá chybně uváděna částečná druhá generace, jedná se ale o nepochopení poněkud neobvyklého vývojového cyklu motýla, jedna generace totiž létá od června až do května následujícího roku (s velmi dlouhou hibernací trvající v průměru 8–9 měsíců).
Pro fotografování druhu jsou nejlepší první slunečné teplé dny na přelomu zimy a jara (většinou v březnu nebo v první polovině dubna, méně často v únoru) s teplotami nad 10 °C, nejlépe se motýli fotografují později odpoledne, když už jsou klidnější, protože přes den bývají většinou velmi rychlí a téměř vždy uletí do vzdálenosti několika desítek metrů. Samozřejmě úplně ideální je fotografovat motýly hned po vylíhnutí v létě v těch několika málo dnech, kdy ještě létají, ale tyto čerstvě vylíhlé motýly se většinou ani nepodaří najít nebo v letním vedru hned uletí.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [441667]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN SR Djurić M.: Butterflies of Serbia [http://leptiri.beograd.com/index.html] [jako Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)]
CZ EN Laštůvka Z., Liška J.: Checklist of Lepidoptera of the Czech Republic [http://www.lepidoptera.wz.cz/] [jako Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 28. únor 2009
CZ DE Bělín V. (1999): Motýli České a Slovenské republiky aktivní ve dne, Kabourek, Zlín [jako Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)]
EN Jakšić P., Nahirnić A., Petrović S. (2013): Compendium of Serbian Butterflies with Vernacular Names, Bulletin of the Natural History Museum, 6: 75-88 [jako Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 18. leden 2014

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře