CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

modrásek bahenní
Phengaris nausithous (Bergsträsser, 1779)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Lepidoptera - motýli »  čeleď Lycaenidae - modráskovití »  rod Phengaris - modrásek

Vědecká synonyma

Glaucopsyche nausithous (Bergsträsser, 1779)
Maculinea nausithous (Bergsträsser, 1779)
Maculinea arcas (Rottemberg, 1775)

Téměř ohrožený LR/nt

Obrázky


vejce

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

28-33mm

Ekologie

Monofágní druh, živnou rostlinou housenek je krvavec totenu (Sanguisorba officinalis), přezimujícím stádiem je housenka, které je obligátně myrmekofilní - přezimuje v hnízdech mravenců Myrmica rubra.

Motýl léta během července a srpna, doba letu se liší podle nadmořské výšky. Osidluje vlhké louky s porosty krvavce totenu, ale i druhotné biotopy jako jsou příkopy podél silnic, pokud zde roste jeho živná rostlina. Těžiště výskytu je v podhůří.

Motýl je poměrně mobilní, schopný i delších přeletů, což mu usnadňuje kolonizaci a re-kolonizaci vhodných lokalit.

Rozšíření

Modrásek bahenní je rozšířen hlavně v západní a střední Evropě, nejsilnější populace jsou v České republice, Německu a jižním Polsku. Na Slovensku je mnohem vzácnější než v ČR.

V České republice sice není rozšířen souvisle, v některých oblastech chybí, ale dosud se vyskytuje na většině území a neprodělal významný úbytek.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [441079]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Phengaris nausithous (Bergstrasser, 1779)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [12662]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Phengaris nausithous (Bergsträsser, 1779)]
Datum citace: 3. srpen 2018
CZ EN Laštůvka Z., Liška J.: Checklist of Lepidoptera of the Czech Republic [http://www.lepidoptera.wz.cz/] [jako Maculinea nausithous (Bergsträsser, 1779)]
Datum citace: 28. únor 2009
CZ DE Bělín V. (1999): Motýli České a Slovenské republiky aktivní ve dne, Kabourek, Zlín [jako Maculinea nausithous (Bergsträsser, 1779)]
CZ EN Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds.) (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky - Bezobratlí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp. [jako Maculinea nausithous (Bergsträsser, 1779)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře