CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

lišaj smrtihlav
Acherontia atropos (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Lepidoptera - motýli »  čeleď Sphingidae - lišajovití »  rod Acherontia - lišaj

Vědecká synonyma

Sphinx atropos Linnaeus, 1758 o
Acherontia sculda Kirby, 1877
Atropos solani Oken, 1815

Další jména

= smrtihlav obecný o

Typový taxon pro:Acherontia Laspeyres, 1809 (Sphinx atropos Linnaeus, 1758)

Obrázky


larva


kukla


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

imago 80-120mm
housenka až 150mm

Popis

Patří k největším motýlům, s jakými se lze u nás setkat. Na hrudi má charakteristickou kresbou ve tvaru lebky. Přední křídla mají kresbu podobnou kůře stromů, takže motýl sedící na kmeni je těžce zpozorovatelný. V nebezpečí roztáhne přední křídla, takže se objeví žlutočerně pruhovaný zadeček a zadní křídla. Motýl je schopen v nebezpečí vydávat pisklavý zvuk. Housenky mají několik barevných forem: žlutou, žlutozelenou a hnědou s tmavšími šikmými proužky po stranách těla, na posledním článku mají charakteristický růžek.

Ekologie

Je to typický migrant, trvale žije nejblíže v jižní Evropě a severní Africe, kde má až 4 generace do roka. Odtud zalétává do celé Evropy, rozšíření je závislé na počasí v jednotlivých letech. Je velmi dobrý letec a je schopen překonat vzdálenost až 4500 km. V našich podmínkách se vyskytují 2 generace.
Samičky první generace, které přilétají z jihu koncem jara snáší vajíčka na listy brambor a jiných lilkovitých rostlin (Solanum tuberosum, Solanum lycopersicum, Lycium barbarum, Atropa spp., Datura spp. ap.), kde pak vylíhlé housenky žijí. Kuklí se v zemi hluboko 20 až 30 cm v tvrdém vejcovitém pouzdře. Druhá generace motýlů se vyskytuje po vylíhnutí v srpnu až říjnu. Další generace již v naších podmínkách zimu nepřečká a to ani ve stadiu kukly.
Motýl je aktivní v noci, ochotně přilétá ke světlu. S oblibou také vniká do včelích úlů přilákán vůní medu, obvykle je však včelami likvidován.

Rozšíření

Trvale jižní Evropa, Středozemí, severní Afrika a Asie. U nás je výskyt možný na celém území na okrajích lesů, polích, křovinatých stráních a zahradách. Jako teplomilný druh dává přednost nižším polohám a teplejším lokalitám.

Literatura

Bělín V. (2003): Noční motýli České a Slovenské republiky, Kabourek, Zlín, Carter D. (1998): Motýli, Vydavateľstvo Osveta, Martin

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [443841]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Acherontia atropos (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ EN Laštůvka Z., Liška J.: Checklist of Lepidoptera of the Czech Republic [http://www.lepidoptera.wz.cz/] [jako Acherontia atropos (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 28. únor 2009
CZ Hudec K., Kolibáč J., Laštůvka Z., Peňáz M. a kol. (2007): Příroda České republiky: průvodce faunou, Academia [jako Acherontia atropos]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)

o zastaralé jméno - se jménem se lze setkat pouze ve staré literatuře, neměl by se používat