CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

kozák šedohnědý
Leccinum brunneogriseolum Lannoy & Estadès

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Boletaceae - hřibovité »  rod Leccinum - kozák

Vědecká synonyma

Leccinum brunneogriseolum f. brunneogriseolum Lannoy & Estadès
Leccinum brunneogriseolum var. brunneogriseolum Lannoy & Estadès
Leccinum cyaneobasileucum var. brunneogriseolum (Lannoy & Estadès) Lannoy & Estadès
Leccinum brunneogriseolum f. chlorinum Lannoy & Estadès1993
Leccinum coloratipes Singer ss.auct.p.p.
Leccinum brunneogriseolum var. pubescentium Lannoy & Estadès1991

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Klobouk 5-15 cm v průměru, polokulovitý, později klenutý až poduškovitý, bez převislé blanky na okraji. V mládí je jemně plstnatý později částečně olysalý, za vlhka mírně lepkavý. Barva pokožky je světlehnědá až šedohnědá s charakteristickým našedlým reflexem, který po otlačení nebo stářím mizí.
Rourky bělavé, u třeně vykrojené stářím šednoucí až hnědnoucí na řezu netmavnou. Velikost 10-15mm. Póry okrouhlé, bělavé, po otlačení zprvu nemění barvu později jakoby "vodnatí" až posléze po několika hodinách hnědnou.
Třeň 7 - 16 cm dlouhý, 1,2 - 2,5 cm silný, válcovitý až kyjovitý. Šupinky v horní části bělavé, směrem k bázi šednou až hnědnou. Nikdy nečernají. Vždy světlejší než u kozáka březového. Báze je obalena bělavou myceliovou plstí, často i se skvrnami zeleně.
Výtrusný prach hnědý.
Dužnina je všude bílá, v mládí pevná jen ve spodní části třeně po poranění se objevují modrozelené skvrny, na řezu může lehce růžovět, hlavně u vrcholu. Vůně nevýrazně příjemná, chuť neutrální.

Ekologie

Výskyt červen až listopad na kyselejších podmáčených půdách, ve smrko-borových lesích, s vtroušenou břízou od pahorkatin až hor. Místy hojný.

Jedlý.

Možné záměny

Kozák oříškový (Leccinum nucatum) má klobouk plavě až oříškově hnědý, v dospělostí může být i téměř bílý. Při okraji nabíhající šedoolivově a je jedlý. Kozák měkký (Leccinum molle) jež má klobouk plavě krémový až slabě šedohnědý. Na okraji celkem brzo nabíhá do olivové barvy. Za vlhka je matně slizký. V dospělosti je povrch nápadně měkký a díky propadající se dužnině důlkatý. Je též jedlý.

Zajímavosti

Do nedávna byl sloučen s kozákem březovým (Leccinum scabrum), od kterého se liší světlými šupinkami na třeni - nikdy nejsou černé. Roste hlavně pod břízami v březových hájích.

Literatura

Internetové stránky 2016. http://www.houbareni.cz/houba.php?id=960
OTTOVA ENCYKLOPEDIE HUB autor Ladislav Hagara 2014 str. 543
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 158
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 748, 749, 752. 818

Odkazy a literatura

CZ Portál informačního systému ochrany přírody (ISOP) [78700]

Portál informačního systému ochrany přírody (ISOP) [http://portal.nature.cz] [jako Leccinum brunneogriseolum f. chlorinum Lannoy & Estadès]
Datum citace: 30. prosinec 2016
CZ Portál informačního systému ochrany přírody (ISOP) [78701]

Portál informačního systému ochrany přírody (ISOP) [http://portal.nature.cz] [jako Leccinum brunneogriseolum var. pubescentium Lannoy & Estadès]
Datum citace: 30. prosinec 2016
CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Leccinum brunneogriseolum Lannoy et Estades]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Leccinum brunneogriseolum Lannoy & Estadès]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře