CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

pijavka lékařská
Hirudo medicinalis Linnaeus, 1758

říše Animalia - živočichové »  kmen Annelida - kroužkovci »  třída Hirudinea - pijavice »  řád Arhynchobdellida »  čeleď Hirudinidae - pijavkovití »  rod Hirudo - pijavka

Vědecká synonyma

Sanguisuga medicinalis (Linnaeus, 1758)

Téměř ohrožený NT

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

15 cm

Popis

Až 15 cm dlouhé článkované tělo s přísavkou na obou koncích (zadní je jen pro přichycení) má žlutohnědou barvu s nádhernými černými až hnědočervenými kresbami. Ústní otvor je vyzbrojen hned třemi čelistmi, nad nimi pět párů očí.

Ekologie

Vajíčka uzavřená v kokonech snáší do chodbiček na souši. Po vylíhnutí se mladá „pijavice“ do 3 let živí krví studenokrevných a teprve potom vyhledává teplokrevné tvory, dospívá 5. rokem života. Tento hermafrodit, dříve univerzální „všelék“, se dnes v medicíně znovu uplatňuje pro svou schopnost vysát až 15 g krve spojenou s vylučováním hirudinu a dalších aktivních látek, např. v plastické chirurgii ruky nebo u osteoartritid.

Po přisátí prořízne třemi polokruhovitými čelistmi ranku ve tvaru „Y“ a začíná sát. Její sliny obsahují hirudin zabraňující srážení krve, ale také histaminová vazodilatancia, kolagenázu, inhibitory kalikreinu, málo známé analgetické složky a mnohé další látky. Samotné trávení pak může trvat díky pomalému metabolizmu i řadu měsíců. Častěji se v naší přírodě setkáme s jinými pijavkami, např. se stejně velkou pijavkou koňskou, Haemopis sanguisuga, která ale žádnou kresbu nemá a člověka nenapadá – její potravu tvoří měkkýši, larvy hmyzu a drobní červi.

Hematofágní chobotnatka rybí (Piscicola geometra) (8–10 cm), případně chobotnatka pestrá (Hemiclepsis marginata) (do 5 cm), patří mezi parazity ryb atd.

Rozšíření

Výskyt v České republice snad už jen v izolovaných lokalitách na jihu Moravy.

Literatura

Citováno podle:
MUDr. Miroslav Förstl a kolektiv: Praktický atlas lékařské parazitologie [online]
[citováno 11.7.2006] http://camelot.lfhk.cuni.cz/parazitatlas...
Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [196069]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Hirudo medicinalis Linnaeus, 1758]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ Hudec K., Kolibáč J., Laštůvka Z., Peňáz M. a kol. (2007): Příroda České republiky: průvodce faunou, Academia [jako Hirudo medicinalis]
EN Košel V. (2014): Checklist of Hirudinea of the Czech Republic, Acta Musei Moraviae, Scientiae biologicae [jako Hirudo medicinalis Linnaeus, 1758]
CZ EN Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds.) (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky - Bezobratlí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp. [jako Hirudo medicinalis Linnaeus, 1758]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře