CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

tasemnice dlouhočlenná
Taenia solium Linnaeus, 1758

říše Animalia - živočichové »  kmen Platyhelminthes - ploštěnci »  třída Cestoda - tasemnice »  řád Cyclophyllidea - kruhovky »  čeleď Taeniidae - tasemicovití »  rod Taenia - tasemnice

Obrázky

Taenia solium - tasemnice dlouhočlenná

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Taenia solium - tasemnice dlouhočlenná

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Taenia solium - tasemnice dlouhočlenná

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Taenia solium - tasemnice dlouhočlenná

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Všechny tasemnice patří mezi hermafrodity. U Taenia solium, tasemnice dlouhočlenné, nacházíme na hlavičce (skolex) 4 přísavky (acetabula) a na výběžku zvaném chobotek (rostellum) věnec háčků. Oproti tomu Taenia saginata, tasemnice bezbranná, má jen 4 přísavky, žádné háčky, ale zase bohatší větvení gravidní dělohy. Samotná vajíčka obou druhů od sebe nelze odlišit.

Ekologie

Mezihostitelem tzv. teniózy prasečí je prase domácí nebo divoké, vzácně i člověk či jiná šelma, definitivním hostitelem člověk. Tělo (strobila) se skládá ze 700–1000 článků (proglotid) a je obvykle 2–3 m (výjimečně až 8) dlouhé. Dole vidíme článek s pohlavním ústrojím samčím, samiččím a konečně i článek gravidní, který je už prakticky celý vyplněn dělohou s vajíčky. T. solium se na našem území prakticky nevyskytuje, ale jako první zástupce tasemnic je zde uvedena s ohledem na vážné nebezpečí, které představuje pro člověka jako možného mezihostitele!
Zásadní význam pro odlišení od tasemnice bezbranné (Taenia saginata), s hlavičkou se totiž v laboratorní diagnostice prakticky nesetkáme, má již zmíněná menší členitost dělohy daná u T. solium jen asi 5–11 páry postranních větviček. Vyústění pohlavních otvorů se na článcích pravidelně střídá – jednou vpravo a jednou vlevo. Koncové gravidní se uvolňují (strobilace), odcházejí se stolicí při defekaci, většinou v celých pentlicích, jen vzácně je pacient vyzvrací. Po průchodu žaludkem pronikají z vajíček uvolněné larvy (onkosféry) do těla mezihostitele (svalová a nervová tkáň, plíce, játra atd.) a zde se po 60–70 dnech přemění v boubel (syn. uher), cysticerkus, typický bělavý váček vyplněný čirou tekutinou s larvou uvnitř.
Cysticerky zůstávají životaschopné 3–6 let, poté kalcifikují. Stane-li se člověk mezihostitelem T. solium (pozřením vajíček nebo celého článku, ale i autoinfekcí), je u něho tato tkáňová forma, tzv. cysticerkóza, buď bezpříznaková, nebo s projevy dle lokalizace. Asi nejzávažnější je infekce v CNS, kde se lze setkat i s nepravidelně rozvětvenou formou cysticercus racemosus (až 14 cm), a infekce oka. V diagnostice mají vedle prosté aspexe u podkožní lokalizace své nezastupitelné místo zobrazovací metody, jako je RTG, CT a NMR. Kvalitní sérologickou diagnostiku v ČR zajišťuje stejně jako u ostatních tkáňových helmintóz NRL IPVZ v Praze. V některých závažných případech je vedle specifické farmakoterapie, doplněné o kortikoidy, nutný i chirurgický zákrok.
Boubel lze bezpečně usmrtit varem a mrazem, z dostatečně upravené potravy nám tedy jako definitivním hostitelům nebezpečí nehrozí. V rámci prevence se je třeba vyvarovat nedostatečně tepelně zpracovaného vepřového masa (ochutnávání sekané před pečením, domácí uzenina, gyros, šašlik, mongolský buchuler, thajský nham…), masa z jatečních psů atd. Po pozření infikovaného syrového masa se larva tasemnice uchytí pomocí háčků a přísavek na sliznici tenkého střeva a z krčku začnou růst nové články. Prepatentní perioda je asi 3 měsíce, délka života dospělce až 20 let. Symptomatologie střevní formy T. solium je prakticky shodná jako u Taenia saginata.

Literatura

Citováno podle:
MUDr. Miroslav Förstl a kolektiv: Praktický atlas lékařské parazitologie [online]
[citováno 11.7.2006] http://camelot.lfhk.cuni.cz/parazitatlas...

Mezitaxonové vztahy

hostitel: Homo sapiens Linnaeus, 1758 - člověk moudrý

mezihostitel: Sus scrofa Linnaeus, 1758 - prase divoké, Sus scrofa f. domestica Linnaeus, 1758 - prase domácí

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [412771]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Taenia solium Linnaeus, 1758]
Datum citace: 9. březen 2012
EN ABRS (2009-2019): Australian Faunal Directory [https://biodiversity.org.au/afd/home], Australian Biological Resources Study, Canberra [jako Taenia solium Linnaeus, 1758]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxon - texty (nepotvrzené) - 1
Jména (nepotvrzené) - 1
Komentáře