CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

šestiočka karpatská
Dasumia carpatica (Kulczyński, 1882)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Arachnida - pavoukovci »  řád Araneae - pavouci »  čeleď Dysderidae - šestiočkovití »  rod Dasumia - šestiočka

Vědecká synonyma

Harpactes carpaticus Kulczyński, 1882
Dasumia carpathica (Kulczyński, 1882)

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Šestiočky jsou rezavohnědí pavouci se šedivým zadečkem (http://www.pavouci-cz.eu/Pavouci.php?cel...). U nás jsou zastoupeny třemi rody.

Rod Dasumia se od rodu Harpactea liší matnou hrudní destičkou a především tvarem kopulačních orgánů (http://www.araneae.unibe.ch/Bestimmung/F...).

Rozšíření

Šestiočka karpatská je jediným zástupcem východomediteránního rodu Dasumia u nás. Je to starobylý druh s nejbližšími příbuznými na Balkáně. Na celém světě se vyskytuje pouze na malém území v západních Karpatech na pomezí Moravy, Slovenska a Polska. U nás žije pod kameny nebo pod kůrou v suchých dubohabřinách v předhůří Moravskoslezských Beskyd. Objevena by mohla být i v dalších pohořích na východní Moravě.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [348812]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Dasumia carpatica (Kulczynski, 1882)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Platnick N. I.: World Spider Catalog 13.5 [http://www.wsc.nmbe.ch/], American Museum of Natural History [jako Dasumia carpatica (Kulczyn'ski, 1882)]
Datum citace: 6. květen 2013
CZ Kůrka A., Kovařík F. (2003): České názvy živočichů VI. Pavoukovci (Arachnida). I. Pavouci (Araneae) a štíři (Scorpiones), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 167 pp. [jako Dasumia carpathica (Kulczyński, 1882)]
Datum citace: 11. květen 2013
EN Buchar J., Růžička V. (2008): Check-list of spiders of Czech Republic [jako Dasumia carpatica (Kulczyński, 1882)]
Datum citace: 14. březen 2009

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře