CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

tulipán
Tulipa L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Liliopsida - rostliny jednoděložné »  řád Liliales - liliotvaré »  čeleď Liliaceae - liliovité »  podčeleď Lilioideae

Vědecká synonyma

Eduardoregelia Popov
Liriactis Raf.
Liriopogon Raf.
Orithyia D.Don
Podonix Raf.

Popis

Vytrvalé geofyty s cibulemi obalenými kožovitými až papírovitými, lysými či chlupatými obaly (tzv. tunika). Listy jsou obvykle 2 (vzácně až 8), páskovité až protáhle kopinaté, bez zřetelného řapíku a střední žilky. Květy jsou velké, 2x trojčetné, obvykle jasně zbarvené. Tyčinky jsou po třech umístěny ve dvou kruzích, mohou být lysé či chlupaté. Semeník je trojčetný s axilární placentací. Čnělka obvykle chybí nebo je velmi krátká. Blizna je trojklanná. Plodem je tobolka.

Taxonomie

Rod tulipán je považován za taxonomicky velmi problematický. Delimitaci druhů ztěžují jak přirozené procesy (značná plasticita, hybridizace, polyploidie), tak i procesy antropické (řada druhů byla popsána z kultivace bez znalosti celkové variability druhu; některé druhy jsou pěstovány několik stovek let a často zplaňují, zplanělé populace jsou považovány za samostatné druhy atd.).

Rod je na základě odění obalů cibule, odění tyčinek a charakteru blizny dělen do 4 podrodů: Tulipa subgen. Clusianae (cibule s chomáčem chlupů na vrcholu, tyčinky lysé, blizna přisedlá), Tulipa subgen. Eriostemones (tunika cibule obvykle lysá, tyčinky obvykle chlupaté, blizna přisedlá), Tulipa subgen. Orithyia (tunika cibule lysá nebo na vrcholu chlupatá, tyčinky lysé, blizna umístěna na zřetelné čnělce) a Tulipa subgen. Tulipa (tunika cibule s řadami chlupů, tyčinky lysé, blizna přisedlá).

Typovým druhem je Tulipa × gesneriana.

Ekologie

Divoké druhy rostou především na stepích, horských loukách a ve středomořské macchiové vegetaci. Sekundárně (obvykle jako archeofyty) se tulipány vyskytují také na okrajích polí, na úhorech, v sadech či při okrajích cest.

Rozšíření

Zhruba 80 druhů (podle různých pojetí však 50-115 druhů, viz taxonomie) přirozeně rozšířených v jižní Evropě (jižní část Iberského poloostrova, Sicílie a Balkán), v severní Africe, na Blízkém Východě a ve střední Asii, na východ po Monglosko a Čínu. Zavlečené a zdomácnělé populace lze nalézt v téměř celé Evropě a vzácněji také v Severní Americe.

Význam

Okrasné a dekorativní rostliny. Z divokých druhů bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů a umělých hybridů.

Literatura

Christenhusz M. J. M., Govaerts R., David J. C., Hall T., Borland K., Roberts P. S., Tuomisto A., Buerki S., Chase M. W. & Fay M. F. (2013): Tiptoe through the tulips – cultural history, molecular phylogenetics and classification of Tulipa (Liliaceae). - Botanical Journal of the Linnean Society 172: 280–328.

Veldkamp J. F. & Zonneveld B. J. M. (2012): The infrageneric nomenclature of Tulipa (Liliaceae). - Plant Syst. Evol. 298:87–92.

Mezitaxonové vztahy

parazit: Aceria tulipae (Keifer, 1938) - vlnovník česnekový

Zařazené taxony

Počet záznamů: 10

podrod Tulipa subgen. Clusianae (Baker) Zonn. & Veldkamp
podrod Tulipa subgen. Eriostemones (Boiss.) Hall
podrod Tulipa subgen. Orithyia (D.Don) Baker

Taxony s nejistým zařazením

druh Tulipa akamasica Christodoulou, Hand & Charalambous inc.sed.
druh Tulipa kopetdaghensis B. Fedtsch. ex Czerniak. inc.sed.

Kříženci a vyšlechtěné druhy


Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxony (nepotvrzené) - 97
Komentáře


Vysvětlivky

inc.sed. incertae sedis - nejasné zařazení v podrobnějším členění taxonu, nebo nejisté zařazení do taxonu samotného