CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

ladoňka
Scilla L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Liliopsida - rostliny jednoděložné »  řád Asparagales - chřestotvaré »  čeleď Asparagaceae - chřestovité »  podčeleď Scilloideae - hyacintové

Obrázky

Popis

Vytrvalé rostliny s vřetenovitou až kulovitě vejcovitou cibulí a jedním květonosným stvolem, který vyrůstá ve stejnou dobu jako listy. Vnitřní zásobní šupiny jsou víceleté. Listy, vyrůstající po 2 až 4, jsou široce čárkovité až páskovité, ploché nebo žlábkovité, na konci kápovité. Květenství je řídké, hroznovité. Listeny chybějí nebo jsou velmi drobné, listence chybějí. Květy jsou šestičetné, do plochy rozevřené, bělavé až tmavě modré. Okvětní lístky jsou téměř volné až téměř do poloviny srostlé, po odkvětu vytrvávající. Plodem je tobolka. Semena jsou žlutavá až černá, s dobře vyvinutým masíčkem.

Ekologie

Druhy rostoucí v podrostu listnatých lesů a křovin, na vlhčích loukách či na horských pastvinách. Kvetou na jaře a jsou nepřehlédnutelnou složkou jarního aspektu. Jedná se myrmekofilní druhy, jejichž semena jsou roznášena mravenci.

Rozšíření

Podle různých pojetí je rozlišováno 20 - 25 druhů, které se vyskytují zejména v jižní Evropě (na sever po jižní Německo, ČR, jižní Polsko, Slovensko a Ukrajinu), ve východním Středozemí a na Kavkazu.

Taxonomie

Rod ladoňka v širším pojetí (sensu lato) zahrnuje také zástupce rodů Othocallis, Nectaroscilla, Oncostema, Hyacinthoides, Prospero, Fessia, Schnarfia, Pfosseria, Zagrosia a Autonoë. Zástupci těchto rodů se od pravých ladoněk odlišují celou řadou morfologických, embryologických, ekologických i molekulárních znaků a proto jsou vyčleňováni do samostatných skupin.

V rámci rodu ladoňka (Scilla s. str.) lze rozlišit 2 sekce, jejichž zástupci se od sebe liší mírou srůstu okvětních lístků, barvou prašníků a pylu či polohou pestíku.

Literatura

Speta F. (1998): Hyacinthaceae. - In: Kubitzki K. (ed.), The families and genera of vascular plants, vol. 3, p. 261–285.

Trávníček B., Duchoslav M., Šarhanová P. & Šafářová L. (2009): Squills (Scilla s. lat., Hyacinthaceae) in the flora of the Czech Republic, with taxonomical notes on Central-European squill populations. - Acta Musei Moraviae, Scientiae biologicae 94: 157–205.

Trávníček B. (2010): Ladoňky (rod Scilla s. lat.) v České republice. II. Taxony pěstované a zplaňující. - Zprávy ČBS 45(2): 137-153.

Trávníček B. (2010): Nectaroscilla Parl. - In: Štěpánková J. (ed), Květena České republiky, vol. 8, p. 628.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 3

sekce Scilla sect. Chionodoxa (Boiss.) Trávníček

Scilla incertae sedis

druh Scilla vardaria Yıldırım & Gemici

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře