CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

hořec panonský
Gentiana pannonica Scop.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Gentianales - hořcotvaré »  čeleď Gentianaceae - hořcovité »  rod Gentiana - hořec

Další jména

= hořec šumavský

Téměř ohrožený

Obrázky

Gentiana pannonica - hořec panonský

Autor: Blanka Brandová

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Ekologie

Druh preferující acidofilní horské bučiny, v našich podmínkách již od 1000 m. n. m., na stinných stanovištích zůstává sterilní.

Ohrožen byl především v první polovině 20. století, kdy došlo k rapidnímu ústupu této květiny, jednak kvůli sběrům, ale také proto, že jeho kořen se využíval v léčitelství. Negatvně na něj působí imise, v dnešní době hlavním problémem jsou neukáznění turisté.

Rozšíření

Gentiana pannonica je středoevropským endemitem, rozšířeným od Alp po Šumavu, která je jeho jedinou mimoalpskou lokalitou.

Výskyt v Krkonoších a Hrubém Jeseníku není považován za původní, zřejmě šlo o úmyslné výsadby.

Ze Šumavy je výskyt potvrzen v Královském hvozdu a na Šumavských pláních, dále již na bavorské straně z Roklanu a Luzného, ojediněle též v Trojmezenské hornatině a Svatotomáššské hornatině.

Odkazy a literatura

CZ EN Pladias [Gentiana pannonica]

Pladias [https://www.pladias.cz/] [jako Gentiana pannonica]
Datum citace: 3. srpen 2020
CZ Danihelka J., Chrtek J., Kaplan Z., Wild J. (2011): Seznam jmen cévnatých rostlin použitých v nálezové databázi květeny České republiky [http://www.ibot.cas.cz/index.php?p=sezna...], Botanický ústav AV ČR [jako Gentiana pannonica Scop.]
Datum citace: 21. listopad 2013
CZ Kubát et al. (2002): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha [jako Gentiana pannonica Scop.]
Datum citace: 26. květen 2019
EN Danihelka J., Chrtek J. Jr. & Kaplan Z. (2012): Seznam cévnatých rostlin květeny České republiky, Preslia 84: 647–811 [jako Gentiana pannonica Scop.]
Datum citace: 18. srpen 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře