CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

<< O stupeň zpět - Argynnis adippe - perleťovec prostřední

poddruh

perleťovec prostřední
Argynnis adippe adippe (Denis & Schiffermüller, 1775)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Lepidoptera - motýli »  čeleď Nymphalidae - babočkovití »  rod Argynnis - perleťovec »  druh Argynnis adippe - perleťovec prostřední

Obrázky


larva

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

50–60 mm

Rozšíření

Střední Evropa, Karpaty, západní Sibiř, Sayan, Altais

Ekologie

Vyskytuje se na lesních cestách, pasekách, okrajích lesů, v údolích v zalesněných oblastech v okolí potoků a řek, květnatých loukách i zahradách v blízkosti lesa i v lomech.
Motýli létají od poloviny června do konce září v jedné generaci. Druh se v posledních letech šíří na nové lokality, místy je i celkem hojný, na Moravě většinou hojnější než příbuzný druh perleťovec velký.
Přezimuje housenka ve vajíčku, líhne se většinou až na jaře, živí se různými druhy violek (violka psí, v. srstnatá, v. vonná a v. Rivinova), v polovině května je někdy možné najít dospělou housenku, jak se na jižních stráních vyhřívá na kamenech nebo suchých listech. Housenky se vyskytují ve více barevných formách od hnědé po šedou. Stadium kukly trvá 2–3 týdny.

Vzácně se vyskytují motýli, kteří nemají na spodní straně zadních křídel stříbrné skvrny – forma cleodoxa, motýli této barevné formy mají skvrny na spodní straně zadních křídel hnědooranžové až hnědožluté.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

forma Argynnis adippe adippe f. cleodippe Staudinger - perleťovec prostřední

Argynnis adippe adippe f. cleodippe - 0000000000 1

forma Argynnis adippe adippe f. cleodoxa Ochsenheimer, 1816 - perleťovec prostřední

Argynnis adippe adippe f. cleodoxa - 000000000011


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře