CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

podčeleď

Cactoideae Eaton

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré »  čeleď Cactaceae - kaktusovité

Taxonomie

Podčeleď se v současnosti dále člení na 9 tribů.

Popis

Kaktusy velmi variabilních tvarů, stromovité, keřovité, tvořící shluky či trsy, šplhající či epifytické. Kořeny mohou být vláknité i hlízovité. Lodyhy obvykle nesegmentované, kulovité až sloupcovité, žebrované nebo s hrbolky, reprodukční zóny mohou být oddělené i neoddělené. Listy mohou být zakrnělé, u většiny však chybí. Glochidie nemívají. Květy bez stopek, denní i noční kvetení, květní trubka krátká nebo prodloužená. Plody pukající i nepukající, šťavnaté i suché, různé velikosti i tvarů. Semena taktéž velmi různorodá dosahující průměrů 0,4-5 mm, někdy s přívěsky, různou strukturou vnějšího obalu semene (testy).

Rozšíření

Původně jen na západní polokouli, nejvíce druhů se koncentruje v suchých oblastech Střední a Jižní Ameriky, pouze jediný druh, Rhipsalis baccifera, se přirozenou cestou (plody nejspíše roznesli ptáci) rozšířil do Afriky na Madagaskar, na ostrovy Indického oceánu a na Srí Lanku.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 9

tribus Browningieae F. Buxbaum
tribus Cacteae Rchb.
tribus Calymmantheae R.S. Wallace
tribus Cereeae Salm-Dyck
tribus Hylocereeae F. Buxbaum
tribus Notocacteae F. Buxbaum
tribus Pachycereeae F. Buxbaum
tribus Rhipsalideae A.P. de Candolle
tribus Trichocereeae F. Buxbaum

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře