CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

violka
Viola L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré »  čeleď Violaceae - violkovité »  tribus Violeae

Vědecká synonyma

Chrysion Spach
Crocion Nieuwland & Kaczmarek
Dischidium (Gingis) Reichenb.
Erpetion DC. ex Sweet
Ion Med.
Jacea Opiz non Miller
Lophion Spach
Mnemion Spach.

Obrázky

Popis

Rod Viola zahrnuje jednoleté, dvouleté i vytrvalé rostliny. Kořeny jsou většinou tenké, stonky mohou být u některých druhů dřevnatějící. Listy jsou řapíkaté, jednoduché nebo dělené, často na okrajích vroubkované, uložené v přízemní růžici nebo porůstající celý stonek. Pokud jsou přítomny palisty, jsou většinou oválné až kopinaté, žláznaté a s drobnými třásněmi po jejich okrajích. Květní stopky jsou většinou tenké, často těsně před vrcholem nicí, většinou se 2 listenci. Květy jsou oboupohlavné, zygomorfní, často rozlišené na velké, barevné, vonící a opylované hmyzem (chasmogamické květy)a drobné, zelené a opylované samooplozením (klestogamické květy). Korunních lístků je 5, spodní lístek vybíhá v ostruhu. Plodem je tobolka, otvírající se třemi chlopněmi. Na drobných, žlutavě hnědých až černých semenech se často nachází útvar zvaný masíčko (elaiosom).

Ekologie

Většina druhů obývá místa s vlhčím a teplejším klimatem, od tropů a pouští až po vysoké hory, s kyselým i bazickým substrátem. Mnoho druhů snáší různé extrémní podmínky, jako je např. zvýšený obsah kovů v půdě (V. calaminaria), nebo extrémně suché klima (sukulentní druhy z Jižní Ameriky, např. V. cotyledon).
Jde o dvoudomé rostliny, jednodomé druhy nejsou známy. Květy jsou buď opylovány hmyzem (entomogamie) nebo jsou samosprašné (autogamie). Semena jsou buď vyvržena puknutím tobolky, nebo jsou roznášena mravenci, které vábí masíčko na konci semen (myrmekochorie).

Rozšíření

Kosmopolitně po celé planetě. S těžištěm rozšíření hlavně v Jižní Americe (Argentina, Chile), v jihovýchodní Asii, Himálaji, Japonsku a v Evropě (Alpy, Středozemí). Roste od nížin do hor.

Taxonomie

Rod Viola je tradičně členěn na 13 - 14 sekcí, které obsahují značné množství podsekcí a sérií. Pohled na vnitrorodové členění však není jednotný a vyžadoval by globální revizi. Pro přehlednost je zde s drobnými úpravami uvedeno široce uznávané členění rodu podle německého botanika a specialisty na rod Viola W. Beckera.

Význam

Mnoho druhů (okolo 120) se pěstuje jako okrasné rostliny. Dále se violky využívají ve farmaceutickém průmyslu či v potravinářství.

Literatura

Yousheng Ch., Qiner Y., Ohba H. & Nikitin V. V. (2007): Violaceae Batsch – In: Wu Z. Y. et Raven P. H. [eds.], Flora of China 13. – Science Press, Beijing, 74–111.

Mezitaxonové vztahy

parazit: Cecidophyes violae (Nalepa, 1902) - vlnovník fialkový, Mycocentrospora acerina (R. Hartig) Deighton

spásač: Leiosoma cribrum (Gyllenhal, 1834), Orobitis cyanea (Linnaeus, 1758)

spásač (pouze larva): Speyeria aglaja (Linnaeus, 1758) - perleťovec velký, Boloria thore (Hübner, 1803) - perleťovec Thorův

Zařazené taxony

Počet záznamů: 27

sekce Viola sect. Andinium W. Becker
sekce Viola sect. Chilenium W. Becker
sekce Viola sect. Danxiaviola W. B. Liao & Q. Fan
sekce Viola sect. Delphiniopsis W. Becker
sekce Viola sect. Erpetion (Sweet) Benth. & Hook f.
sekce Viola sect. Leptidium (Ging.) W. Becker
sekce Viola sect. Nosphinium W. Becker
sekce Viola sect. Rubellium W. Becker
sekce Viola sect. Sclerosium W. Becker
sekce Viola sect. Spathulidium Marcussen et al. ined.
sekce Viola sect. Tridens W. Becker
sekce Viola sect. Xylinosium W. Becker

Taxony s nejistým zařazením

druh Viola alexejana Kamelin & Junussov inc.sed.
druh Viola curicoensis W. Becker inc.sed.
druh Viola glandularis H. E. Ballard & P. Jørg. inc.sed.
druh Viola improcera L. G. Adams inc.sed.
druh Viola merrilliana W. Becker inc.sed.
druh Viola yuzufelensis A. P. Khokhr. inc.sed.

Odkazy a literatura

EN C. Ulloa et al. (2017): An integrated assessment of the vascular plant species of the Americas, Science. 358. 1614-1617 [jako Viola L.]
Datum citace: 25. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

inc.sed. incertae sedis - nejasné zařazení v podrobnějším členění taxonu, nebo nejisté zařazení do taxonu samotného