CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

pivoňka
Paeonia L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Saxifragales - lomikamenotvaré »  čeleď Paeoniaceae - pivoňkovité

Obrázky

Paeonia tenuifolia - pivoňka úzkolistá

Paeonia tenuifolia - pivoňka úzkolistá

Autor: Michal Maňas

Paeonia suffruticosa - pivoňka keřovitá

Paeonia suffruticosa - pivoňka keřovitá

Autor: Petr Pivoňka

Paeonia officinalis - pivoňka lékařská

Paeonia officinalis - pivoňka lékařská

Autor: Petr Pivoňka

Taxonomie

Pivoňky jsou domovem na všech kontinentech severní polokoule. Podle významných odlišností je možné tento rod rozdělit do tří sekcí.
Podrod Onaepia je domovem v Severní Americe a obsahuje pouze dva taxony. Na tomto kontinentu se v přírodě jako původní žádný jiný taxon nevyskytuje.
Podrod Mountan zahrnuje všechny dřevité pivoňky. Současné další členění v rámci této sekce nemusí být definitivní a je předmětem dlouhodobého výzkumu především čínských vědců. Problematika spočívá především v tom, že v přírodě se jedná většinou o kriticky ohrožené druhy. Rostliny v kultuře procházely šlechtěním a křížením především v Číně a Japonsku po dlouhá staletí (uvádí se až 2000 let) a tak určení jejich „prarodičů“ je velice obtížné.
Podrod Paeon zahrnuje bylinné pivoňky Evropy a Asie. I zde je další členění této sekce předmětem výzkumu a některé dílčí změny nelze vyloučit.

Literatura

Sekerka P. (2004): Pivoňky, Grada Publishing
http://www.paeonia.de/aktuell/2005_2_hon...

Zařazené taxony

Počet záznamů: 7

podrod Paeonia subgen. Albiflora (Salm-Dyck) J. J. Halda
podrod Paeonia subgen. Onaepia (Lindley) Linch

Kříženci a vyšlechtěné druhy

hybrid Paeonia × saundersii Stebbins
hybrid Paeonia × smouthii Van Houtte

Odkazy a literatura

EN C. Ulloa et al. (2017): An integrated assessment of the vascular plant species of the Americas, Science. 358. 1614-1617 [jako Paeonia L.]
Datum citace: 19. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře