CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

urzon kanadský
Erethizon dorsatum (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Erethizontidae - urzonovití »  rod Erethizon - urzon

Vědecká synonyma

Hystrix dorsata Linnaeus, 1758
Erethizon dorsata (Linnaeus, 1758)

Další názvy

= kuandu kanadský
= urson kanadský

Obrázky


mládě


Velikost

Urzona lze velikostí srovnat s dikobrazem, dorůstá hmotnosti 3,5-7 kg, někteří autoři uvádí až 18 kg. Tělo měří okolo 70 cm, ocas je dlouhý 14-30 cm.

Popis

Tělo má pokryté hustou srstí zbarvenou od světlehnědé až po téměř černou. Některé bodliny a dlouhé pesíky jsou zbarvené bíle. Ocas je nechápavý, na vrchní straně pokrytý ostny. V nebezpečí se brání prudkými údery ocasu a současně se naježí. Bodliny zabodnuté pod kůži způsobují bolestivá poranění, která dlouho hnisají.

Ekologie

Nejčastěji se vyskytuje v lesích, kde žije po většinu roku samotářsky. Velmi obratně šplhá a na zem slézá jen občas. Za potravou vylézají v noci, přes den spí v dutých stromech, skalních rozsedlinách nebo jiných úkrytech. Tuhé mrazy překonává v úkrytech, ven vylézá jen když má hlad. Na zimovišti lze zastihnout více jedinců na jednom místě. V tomto období se živí především kůrou, pupeny, lýkem a jehličím, v lesích tak napáchají značné škody a jsou často pronásledovaní. Přes léto požírají také mladé větvičky s listy a plody stromů, rád okusuje i parohy jelenovitých. K páření dochází na podzim a v zimě, samice je březí okolo sedmi měsíců, rodí jedno, výjimečně dvě mláďata. To je velmi vyspělé a po několika dnech již může šplhat po stromech. Po porodu jsou bodliny měkké, ale už za několik hodin ztuhnou. Hmotnost má 600 g, matka ho kojí asi 2 měsíce. Pohlavně dospívají v jednom a půl až dvou letech, dožívají se až 18 roků.

Rozšíření

Kanada, velká část USA až po Mexiko

Chov

Pro chov se používají menší venkovní výběhy ohrazené asi 120-140 cm vysokou hladkou zídkou o průměru 4-6 metrů. Živé stromy nemá smysl do výběhu vysazovat, neboť zvířata by je brzy zničila. Uprostřed vztyčíme silnější kmen s větvemi, k němu můžeme přidat další větve tak, abychom jim poskytli dostatek prostoru ke šplhání. Ve větvích se nainstalují 1-2 boudy na každé zvíře zhotovené z dutých kmenů nebo z prkem o rozměru asi 90x60x60 cm, které vysteleme senem. Ve větvích ještě nainstalujeme plošiny z prken na které jim budeme předkládat potravu. Dno se nemusí příliš zabezpečovat, urzoni hrabou jen minimálně. V takovém výběhu je můžeme celoročně chovat jednotlivě nebo v párech. V zajetí se občas rozmnožují.
Na krmení jim podáváme zejména čerstvé větve listnatých i jehličnatých stromů a keřů. Jako doplněk se přidává ovoce, zelenina, tvrdé pečivo a granuláty pro přežvýkavce.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 7

poddruh Erethizon dorsatum bruneri Swenk, 1916
poddruh Erethizon dorsatum couesi Mearns, 1897
poddruh Erethizon dorsatum dorsatum Linnaeus, 1758
poddruh Erethizon dorsatum epixanthus Brandt, 1835

Erethizon dorsatum epixanthus - 000000000001000

poddruh Erethizon dorsatum myops Merriam, 1900
poddruh Erethizon dorsatum nigrescens Allen, 1903
poddruh Erethizon dorsatum picinum Bangs, 1900

Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [8004]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Erethizon dorsatum (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Erethizon dorsata Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Erethizon dorsatum (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře