CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

bodlinatka jihoafrická
Acomys spinosissimus Peters, 1852

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Muridae - myšovití »  rod Acomys - bodlinatka

Vědecká synonyma

Acomys (Acomys) spinosissimus Peters, 1852

Další jména

= myš bodlinatější

Málo dotčený LC

Obrázky


Velikost

LC – 95-110 mm, LCd – 80-90 mm, LA – 13-14 mm, G – 20-36 g

Popis

Bodlinatka jihoafrická patří k nejmenším zástupcům svého rodu. Na hřbetní straně je hnědorezavá, za ušima a pod očima má malé bílé skvrny. Má kratší hlavu než jiné bodlinatky a výrazně špičatější ostny, které dovede napřímit, takže na první pohled připomíná drobného dlouhoocasého ježka. Spodní strana je bílá, stejně jako končetiny, drápky jsou světlé. Uši mají šedorůžovou barvu a jsou řídce pokryty krátkými, světlými chloupky. Ocas je téměř lysý, je pokryt v průměru 150 rohovinovými kroužky.

Ekologie

Vyskytuje se nejčastěji v blízkosti skalních výchozů na savanách řídce porostlých stromy (Brachystegia, Terminalia, Colophospermum mopane), jejichž semena jí poskytují část potravy. Jako jiné bodlinatky je však převážně masožravá a za kořist jí slouží především hmyz, mnohonožky, pavouci a měkkýši. Je hostitelem vší Polyplax acomydis a Polyplax meridionalis.

Rozšíření

Výskyt bodlinatky jihoafrické byl zatím zaznamenán v severovýchodní Tanzánii (Amani), ve střední Tanzánii (Kilosa a Morogoro), na jihovýchodě Konžské demokratické republiky, v Zambii, Malawi (Nyika), Zimbabwe, východní Botswaně, středním Mozambiku, a na severu a severozápadě Jihoafrické republiky (provincie Limpopo, Gauteng a Mpumalanga). V jižní části svého areálu je velice hojná, směrem na sever hustota populace klesá. Její stavy jsou považovány za stabilní, v Červené knize IUCN je v kategorii LC.

Chov

Chov se v podstatě nijak neliší od ostatních bodlinatek. Vzhledem k menším rozměrům jim v nouzi postačí i terárium či lepená nádrž o délce 60 cm. Jako substrát se hodí písek, kočkolit, hobliny i kukuřičná vřetena. Rády šplhají, proto by mělo být v ubikaci dostatek silných větví, které zároveň poslouží i k obrušování zubů. V krmné dávce by měla mírně převládat živočišná složka, která může být zasoupena hmyzem (mouční červy, cvrčci, saranče, smýkaný hmyz), masem, vajíčky, tvarohem nebo granulemi pro psy či kočky. Ze zrní dávají přednost drobnějším druhům, zvláště senegalskému prosu v klasech, ale můžeme je krmit běžnou směsí používanou i pro jiné hlodavce. V případě, že mají dostatek zeleniny, ovoce a zeleného krmení nemusíme napájet, jinak by měly mít k dispzici napáčku s čistou vodou. Podobně jako ostatní druhy je nepřekrmujeme, protože snadno tloustnou. Na rozdíl od některých jiných druhů jsou nebojácné a zvídavé.
Autoři: Vladimír Motyčka, Hana Motyčková

Mezitaxonové vztahy

potrava: Colophospermum mopane (Kirk ex Benth.) Kirk ex J. Léonard

parazit: Polyplax acomydis Kim & Emerson, 1970, Polyplax meridionalis Johnson, 1962

Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Acomys spinosissimus Peters, 1852]
Datum citace: 5. prosinec 2008

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 1