CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

myš rezavá
Acomys russatus (Wagner, 1840)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Muridae - myšovití »  rod Acomys - bodlinatka

Vědecká synonyma

Acomys (Acomys) russatus (Wagner, 1840)

Další jména

= bodlinatka jordánská
= bodlinatka rezavá
= bodlinatka zlatá

Málo dotčený LC

Obrázky


mládě


Velikost

LC – 70-150 mm, LCd – 40–130 mm, G – 15–80 g (průměrná hmotnost je 45 g)

Popis

Vrchní strana těla bodlinatky zlaté je světle rezavá, za ušima a pod očima má malé bílé skvrny. Ostny vtroušené v srsti na zádech jsou poměrně slabé a mají černé nebo šedé špičky. Břišní strana a končetiny jsou bělavé.

Ekologie

Žije v nadmořských výškách od hladiny Mrtvého moře až do 2000 m.n.m. Obývá většinou vyprahlá skalnatá místa, polopouště, vádí, místy i písečné duny. Je zřejmě daleko lépe přizpůsobena vysokým teplotám, které v těchto místech panují, protože na rozdíl od sympatrické bodlinatky egyptské je aktivní převážně ve dne. Tělesná teplota jí v období aktivity vystupuje až na 41 °C a bez nesnází přežívá i venkovní teplotu 40 °C, která je již pro bodlinatku egyptskou letální. V zimním období se tělesná teplota bodlinatky zlaté pohybuje mezi 35,2-36,8 °C. Její potravu tvoří převážně drobní živočichové – hmyz, pavouci, měkkýši – ale i semena a ostatní části rostlin. Spotřebu vody pokrývá zcela příjmem tekutin z potravy.
Samice je březí v průměru 34 dní (31-37), rodí obvykle 1-3 mláďata, která mají porodní hmotnost okolo 7 g a jsou již značně vyvinutá. Samice dospívají ve věku okolo 90 dní. Zatím nejdelší zaznamenaný věk v lidské péči byl 3 roky 8 měsíců.

Rozšíření

Ještě poměrně nedávno byla bodlinatka zlatá rozšířena na velké části území Egypta, ale na většině míst byla v posledních padesáti letech vyhubena. Typová egyptská lokalita Vádí Hof dnes leží na území egyptské vojenské základny, takže údaje odtud nejsou pochopitelně dosažitelné. Jediným dalším místem, kde se dnes v Egyptě pravidelně vyskytuje je Beer Kasib. Na Sinajském poloostrově na území Izraele, Jordánska, Saudské Arábie, severního Jemenu a Ománu je však stále ještě běžná. Obvykle bývají rozlišovány dva podruhy – Acomys russatus russatus a Acomys russatus lewisi, přičemž ta se od nominátní rasy liší výrazně tmavým, až černým zbarvením. V českém názvosloví bývá někdy označována jako bodlinatka jordánská. V Červené knize IUCN je zařazena v kategorii LR, její stavy jsou mimo území Egypta považovány za stabilní.

Chov

Chov bodlinatky zlaté se v podstatě neliší od chovu ostatních druhů bodlinatek (viz například bodlinatka sinajská), většinou však mají tato zvířata klidnější povahu než třeba bodlinatky egyptské a nejsou tak lekavé.
Autoři: Vladimír Motyčka, Hana Motyčková

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Acomys russatus lewisi Atallah, 1967

Acomys russatus lewisi

poddruh Acomys russatus russatus (Wagner, 1840)

Acomys russatus russatus


Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Acomys russatus Wagner, 1840]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Acomys russatus (Wagner, 1840)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře