CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

myš bodlinatá
Acomys cahirinus (Desmarest, 1819)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Muridae - myšovití »  rod Acomys - bodlinatka

Další názvy

= bodlinatka egyptská
= myš ostnosrstá

Obrázky


mládě


Velikost

Je to poměrně statná myš, tělo je dlouhé 9-13 cm, ocas má stejnou délku, hmotnost se průměrně pohybuje okolo 60-80 g.

Popis

Na hřbetě má v šedožlutě až pískově zbarvené srsti tvrdé bodliny podle nichž dostala název. Břicho je světle zbarvené, ocas má lámavý.

Ekologie

Obývá kamenité, křovinaté, stepní až polopouštní lokality. Aktivní jsou převážně v noci a za soumraku. Živí se převážně rostlinnou potravou, semeny a hmyzem a dalšími drobnými živočichy. Vzhledem k přírodním podmínkám v nichž žije potřebuje jen minimální množství vody. Vyhrabává si mělké nory nebo si staví hnízda mezi kameny, případně se ukrývá v chodbách pískomilů i jiných savců, kde žije v menších společenstvích. Zajímavé je, že jednotlivé samice si navzájem pomáhají při odchovech mláďat. Osrstěná a vidoucí mláďata se rodí po 36-39 dnech březosti. Velmi brzo sama vylézají a mohou běhat. Může mít až šest potomků obvykle se však rodí 2-3 mláďata.

Rozšíření

severní část Afriky až po Střední Východ

Chov

Pro chov postačuje celoskleněné terárium pouštního typu o rozměrech 80x60x50 cm DxŠxV, zapomenout nesmíme na dobré odvětrání. Myši bodlinaté vyžadují minimální teplotu okolo 22°C a suché prostředí. Pokud bytová teplota klesá pod tuto hodnotu musíme zvolit vhodné přitápění. Optimální teplota pro chov je 23-25°C. Uvnitř terária vybudujeme skalky z plochých kamenů z nichž poskládáme úkryty, vhodné jsou i duté kořeny a trubky z pálené hlíny jako prolézačky. Interiér doplníme větvemi a na škodu nebude ani několik malých budek, do kterých jim dáme trochu jemného sena nebo trávy na stavbu hnízd. Na dno použijeme asi 3-5 cm vysokou vrstvu písku nebo hoblovačky. Mláďata se rodí převážně navečer a brzy nad ránem. Samice je schopná se znovu pářit do několika hodin po porodu. Mláďata jsou osrstěná a do několika hodin se jim otevírají oči. Ve dvou až třech dnech nemotorně lezou po teráriu. Šedé dětské zbarvení se mění ve věku okolo 2-3 měsíců, v této době jim také narůstají bodliny na hřbetě a začínají pohlavně dospívat. Samice však zařazujeme do reprodukce ve věku 4-6 měsíců, po dosažení plné tělesné dospělosti.
Krmení je v podstatě stejné jako u ostatních myší, nabízíme jim směs zrnin, ovoce, zeleninu, tvrdé pečivo, zelené rostliny, větvičky... Myši bodlinaté jsou náročné na množství živočišných bílkovin v potravě, při jejich nedostatku si ožírají ocásky a uši, případně požírají i mláďata. Živočišné krmení má tvořit asi 1/3-1/4 krmné dávky. Podáváme hmyz (cvrčky, šváby, larvy potemníků i smýkaný hmyz), tvaroh, vařená vejce, vařené hovězí a drůbeží maso a vnitřnosti i měkké drůbeží kosti. Jako doplněk jsou vhodné psí, kočičí pelety i granule pro laboratorní hlodavce. 2-3 krát týdně potravu doplníme o vitamínové a minerální přípravky. Na pití jim nabídneme napáječku s čistou vodou.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 3

poddruh Acomys cahirinus cahirinus (Desmarest, 1819) - bodlinatka tmavá

Acomys cahirinus cahirinus - 0000000000 1

poddruh Acomys cahirinus hunteri De Winton, 1901 - bodlinatka Hunterova

Acomys cahirinus hunteri - 0000000001 1

poddruh Acomys cahirinus megalodus Setzer, 1959

Acomys cahirinus megalodus - 000000000001000


Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [263]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Acomys cahirinus (É. Geoffroy, 1803)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Acomys cahirinus É. Geoffroy, 1803]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Acomys cahirinus (Desmarest, 1819)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře