CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

houževnatec jedlý
Lentinula edodes (Berk.) Pegler

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Marasmiaceae - špičkovité »  rod Lentinula - houževnatec

Vědecká synonyma

Agaricus edodes Berk.
Armillaria edodes (Berk.) Sacc.
Mastoleucomyces edodes (Berk.) Kuntze
Lentinus edodes (Berk.) Singer
Lentinus mellianus Lohwag
Collybia shiitake J. Schröt.
Lepiota shiitake (J. Schröt.) Tanaka
Cortinellus shiitake (J. Schröt.) Henn.
Tricholoma shiitake (J. Schröt.) Lloyd
Lentinus tonkinensis Pat.

Další jména

= šii-také#
= šiitake#
= šitake#

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Zajímavosti

Má velký význam v tradiční asijské kuchyni, kde je často využíván čerstvý i sušený a považuje se za lahůdku. Přisuzují se mu i léčivé schopnosti. Má mít vliv na snižování hladiny cholesterolu, vysoký krevní tlak, posilovat obranyschopnost organismu a používá se preventivně proti některým typům rakoviny. V Číně bývá proto nazýván elixír života. Využívají se pouze kloboučky, k nám se dováží především sušený. Před přípravou je nutné jej na několik hodin namočit do vody. Pro charakteristickou příchuť se přidává do polévek, salátů, k masu a k dochucení dalších pokrmů. U nás také lze zakoupit substrát s touto houbou a vypěstovat si jej i v domácích podmínkách.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno