CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

kaloň rodriguezský
Pteropus rodricensis Dobson, 1878

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Pteropodidae - kaloňovití »  rod Pteropus - kaloň

Další názvy

= kaloň zlatý

Obrázky


Velikost

Délka těla: 15-20 cm
Rozpětí křídel: 50-90 cm
Hmotnost: 300-350 g

Ekologie

Žije v suchých lesích ve větších skupinách, samci si shromažďují harémy samiček, kterých může být až deset. Ve skupině panuje hierarchické rozdělení. Vlivem utajené březosti rodí matka obvykle jediné mládě po 120 - 180 dnech. Dvojčata jsou vzácnější. Několik týdnů je nosí na těle a kojí je 2 - 3 měsíce. Pohlavně dospívají po jednom roce života. Dožívají se 9 - 17 let. Aktivní jsou v noci, s vrcholy za soumraku a při svítání. Živí se nejrůznějším šťavnatým měkkým ovocem, potravu obvykle pokoušou, sladké šťávy spolknou a zbytky vyplivnou. Pochází z ostrova Rodriguez, kde jsou kvůli zničení svého životního prostředí i lovu pro maso ohrožení vyhubením. Vliv na jejich početnost mají i prudké bouře a cyklony, které se v této oblasti vyskytují.

Rozšíření

Ostrov Rodriguez

Význam

Uvádí se, že stavy ve volné přírodě klesaly až na pouhých 70 jedinců, v současné době jich má být okolo čtyř tisíc. První začala chovat tato vzácná zvířata Jersey ZOO založená v roce 1959 známým spisovatelem a přírodovědcem Geraldem Durrellem.

Chov

Kaloni se chovají ve větších ubikacích. Uvnitř jsou umístěné větve, které využívají ke šplhání. Výhodný je obrácený světelný režim. Jinak je ve dne návštěvník ZOO zastihne pouze spící ve větvích. Teplota pro chov postačuje v rozmezí 22-26 °C, neměla by příliš klesat pod 20 °C. V zajetí se rozmnožují velmi dobře.
Krmí se nejméně dvakrát denně. Potravu předkládáme na miskách zavěšených ve větvích. Krmných míst musí být několik, aby se i slabší jedinci dostali ke krmení. Nejraději mají sladké ovoce (banány, jahody, jablka, citrusy, hrušky, třešně...). Dále podáváme strouhanou mrkev, červenou řepu, salát, rajčata, tvaroh se žloutkem a piškoty. Potravy musí být nadbytek, neboť část jí znehodnotí a rozhází.

Literatura

Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Pteropus rodricensis Dobson, 1878]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Pteropus rodricensis Dobson, 1878]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře