CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

potemník brazilský
Zophobas atratus (Fabricius, 1775)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Coleoptera - brouci »  čeleď Tenebrionidae - potemníkovití »  rod Zophobas - potemník »  podrod Zophobas

Vědecká synonyma

Tenebrio atratus Fabricius, 1775
Zophobas alternans Kraatz, 1880
Zophobas batavorum Marcuzzi, 1959
Zophobas concolor Wollaston, 1870
Helops morio Fabricius, 1776
Zophobas morio (Fabricius, 1776)
Zophobas paraguanae Marcuzzi, 1959
Zophobas rugipes Kirsch, 1866

Další názvy

= potemník peruánský

Typový taxon pro:Zophobas Blanchard, 1845 (Helops morio Fabricius, 1776)

Obrázky


larva


kukla

Zophobas atratus - potemník brazilský

Autor: Jan Zima

Zophobas atratus - potemník brazilský

Autor: Jan Zima

Velikost

Dospělec: 18-22 mm
Larva: 40-60 mm

Rozšíření

Střední, Jižní Amerika, Kuba

Chov

Při teplotě okolo 30° C a vlhkosti 60 - 90 % trvá vývoj 3 - 4 měsíce. Pro chov jsou nejvhodnější skleněné nádrže o obsahu asi 50 l. Na dno dáme směs rašeliny a pilin 1 : 1. U pilin musíme dát velký pozor na zbytky lepidel a laků, které jsou pro larvy jedovaté. Brouky krmíme nejrůznějším ovocem a zeleninou, přikrmujeme různými šroty, ovesnými vločkami, občas přidáme i živočišné bílkoviny (vařené maso, sušené mléko, tvaroh, masokostní moučku...). Šplhat mohou po větvích, kam také kladou vajíčka. Praktičtější je kladištC zhotovené z desky (sklo, umělá hmota, dřevo...), na ni přilepíme materiál, který dobře udržuje vlhkost např. molitan, látku a nad něj připevníme rám z lišt 3 - 5 mm silných, nahoru upevníme pletivo. Kladiště denně rosíme.
Mnohem více se osvědčil způsob chovu, kdy brouci byli chováni pouze na suchém substrátu směs pro cvrčky nebo moučné červy bez kladiště a pouze jsme je přikrmovali šťavnatou potravou. Chov nebyl sice tak produktivní jako v předchozím případě, ale podařilo se nám vyhnout napadení chovu roztoči. Výhodnější je opět oddělený chov, při kterém umisťujeme každé stejně staré vývojové stadium zvlášťu Tento způsob je mnohem pracnější, ale zároveň výnosnější.

Mezitaxonové vztahy

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře