CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

třída

plazi
Reptilia Laurenti, 1768 !

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  nadtřída Tetrapoda - čtyřnožci

Obrázky

Macrochelys temminckii - kajmanka supí

Macrochelys temminckii - kajmanka supí

Autor: Stolz, Gary M.

Caiman crocodilus - kajman brýlový

Caiman crocodilus - kajman brýlový

Autor: Milan Kořínek

Taxonomie

Tento tradiční taxon obahuje skupiny:
želvy, krokodýli, haterie, šupinatí (ještěři, dvouplazi, hadi).

Plazi (Reptilia) je parafyletický taxon. Tzn. že neobsahuje úplně všechny potomky vývojové linie, ale jenom některé. Proto by měl být podle pravidel evoluční systematiky zrušen.

Popis

Plazi jsou plně přizpůsobeni suchozemskému způsobu života. Kůže je kryta rohovitými šupinami. Po určité době se vrchní část pokožky odloučí a plazi "svlékají svou kůži". Hadi svlékají starou pokožku v celku, ještěři většinou po částech. Některé skupiny mají tělo kryté krunýřem (želvy). Krokodýli mají tělo kryté rohovitýmí deskami s kostěným podkladem. Dýchají pouze plícemi na rozdíl od obojživelníků, kteří mohou přijímat kyslík i povrchem těla. Proto se musí ty druhy, které přešly znovu do vodního prostředí čas od času vynořit a nadechnout se.
Jejich vejce mají obaly chránící je před vyschnutím. Plazi jsou vejcorodí nebo vejcoživorodí a jen málo druhů je živorodých. Vejce musí snášet na zem, kde je zahrabávají do různých materiálů a dále se o svá mláďata nestarají. Pouze některé druhy mají vyvinutou péči o mláďata. Například krokodýli hlídají hnízda s vejci až do vylíhnutí. Pak pomáhají i líhnoucím se mláďatům. Také krajty svá vejce hlídají a dokonce je během inkubace zahřívají. Vejcoživorodé (ovoviviparní) druhy nosí vejce ve svém těle, kde probíhá celý vývoj zárodků. Tím se vyhnou nebezpečí zničení vajec. Mláďata se líhnou těsně po snesení vajec nebo ještě v průběhu snášení. Celá řada druhů je vejcoživorodých důvody tohoto přizpůsobení mohou být různé. U ještěrky živorodé a zmije obecné severní populace "rodí" živá mláďata, na jihu však snáší vejce. Také hroznýši jsou vejcoživorodí. Pravá živorodost je vyvinuta jen u několika druhů. Zárodky se vyvíjí v těle samice, kde jsou vyživovány z matčina těla pomocí primitivní placenty. Tento způsob je vyvinut třeba u některých australských scinků rodu Tiliqua, kteří se rovněž často chovají v teráriích.
Plazi jsou živočichové s proměnlivou teplotou těla. Proto je pro jejich život důležité sluneční záření. Většinou jsou aktivní přes den, kdy je teplo. Při poklesu teploty jsou málo pohybliví a ukrývají se. V mírném pásmu musí zimu přečkat pomocí hibernace. To je také důvodem toho, že se počet druhů směrem k pólům snižuje. Nejbohatší výskyt je v tropických a subtropických oblastech. U nás žije 12 druhů plazů, jen dva druhy se v Evropě vyskytují u severního polárního kruhu a to zmije obecné a ještěrka živorodá.
Celkem žije asi 6 000 druhů plazů - želvy 220 druhů, haterie 1 druh, šupinatí se dělí na ještěry s více než 3 000 druhy, dvouplazy se 130 druhy a hady 2 300 druhů, krokodýli 22 druhů.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Odkazy a literatura

EN Australian Faunal Directory [682e1228-5b3c-45ff-833b-550efd40c399]

ABRS (2009-2019): Australian Faunal Directory [https://biodiversity.org.au/afd/home], Australian Biological Resources Study, Canberra [jako Reptilia]
Datum citace: 26. leden 2015
DE Zootier-Lexikon [5929&Itemid=716]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 26. květen 2019
CZ Moravec J. (2008): České názvy živočichů VII. Plazi (Reptilia) 1. Želvy (Testudines), krokodýli (Crocodylia), haterie (Rhynchocephalia)., Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 39 pp. [jako Reptilia]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

! taxon není zařazen v zde použitém systému, například proto, že je v dané oblasti tato taxonomická kategorie málo používaná. Záznam však existuje v databázi a je možné se na něj dostat při vyhledávání či prohlížení rejstříku.