CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

hrošík liberijský
Choeropsis liberiensis (Morton, 1844)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Cetartiodactyla - sudokopytníci »  čeleď Hippopotamidae - hrochovití »  rod Choeropsis - hrošík

Vědecká synonyma

Hippopotamus liberiensis Morton, 1844 o
Hexaprotodon liberiensis (Morton, 1844)
Coeropis liberiensis (misspelling) m
Choreopsis liberiensis (misspelling) m

Další jména

= hroch zakrslý
= hrošík zakrslý

Typový taxon pro:Choeropsis Leidy, 1853 (Hippopotamus liberiensis Morton, 1844)
Ohrožený EN

Obrázky


mládě


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Je mnohem menší než hroch. Váží 150-270 kg a jeho délka činí 150-180 cm, výška v kohoutku 75-100 cm. Ocas je krátký, měří okolo 15 cm.

Ekologie

Vyhledává bažinaté, vlhké biotopy v okolí řek. Objeven byl teprve až v polovině 19. století. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy. Teprve později se zjistilo, že se řídce vyskytuje na poměrně malém území, kde žije skrytě. Některé poznatky o jeho životě byly získány teprve v zoologických zahradách. Není také tak jako jeho větší příbuzný vázán na vodu. Nežije ve stádech, ale vyskytuje se jednotlivě nebo v párech. Přesto velmi dobře plave. V případě nebezpečí se ukrývá v rostlinstvu, zatímco hroch většinou míří přímo do vody. Kožní žlázy také vylučují sekret, který je však bezbarvý.
Velkou část svého času pobývá na souši. Má noční aktivitu. Ve dne odpočívá v rostlinstvu poblíž vody. V pralese má vyšlapané chodníky, po kterých se pohybuje. Samci si teritoria na stále stejných místech značí jako hroch trusem, který rozmetává ocasem. Mláďata rodí i kojí na zemi. Březost trvá okolo 7 měsíců. Mívají pouze jediné mládě, které samice kojí 9 až 12 měsíců. Při kojení leží na boku. Mládě po narození váží 5-7 kilogramů. S matkou se zdržuje dva až tři roky. Dospívají ve 3-5 letech. Živí se listy, výhonky, plody, trávou a další rostlinnou potravou. Může páchat velké škody na polích a plantážích kulturních rostlin. Na většině území je chráněný zákony jednotlivých států a je zapsán do seznamů CITES.

Rozšíření

Obývá pouze pralesy západní Afriky od Sierra Leone po Nigérii

Význam

V devadesátých letech se jejich celkové počty odhadovaly na méně než 3000 kusů, ale přesná velikost populací není kvůli prostředí v němž žijí přesně známá. V některých oblastech dochází k ničení původních pralesů a tím ke ztrátě jejich přirozeného prostředí a následně i k zintenzivnění lovu. Podle IUCN je proto od roku 2006 řazen mezi druhy ohrožené.

Chov

V současnosti se chovají v mnoha zoologických zahradách, kde se dobře rozmnožují. Bývají umístěni ve speciálních pavilonech nebo ubikacích. K dispozici musí mít ve výběhu i v ubikaci bazén hluboký asi 60-120 centimetrů. Ten je velmi důležitý. V příliš suchém prostředí často trpí kožními chorobami. Ve výběhu musí mít za slunečného počasí k dispozici zastíněné místo. Chovají se v párech.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Choeropsis liberiensis heslopi Corbet, 1969 - hrošík liberijský zakrslý
poddruh Choeropsis liberiensis liberiensis (Morton, 1844)

Choeropsis liberiensis liberiensis


Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [10032]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Choeropsis liberiensis (Morton, 1849)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Hexaprotodon liberiensis Morton, 1849]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [193:zwergflusspferd]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Hexaprotodon liberiensis (Morton, 1849]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)

m synonymum vzniklé chybou ve jménu (misspelling)

druh vyhynulý v oblasti popisované check-listem

vyhynulý druh/skupina