CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

vačicovití
Didelphidae Gray, 1821

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Didelphimorphia - vačice

Popis

Rozšířené jsou v šedesáti druzích jen v Jižní a Střední Americe, pouze vačice opossum obydlila i Severní Ameriku až po jižní Kanadu. Nejmenší druhy jsou velké jako myš, největší jako domácí kočka. Aktivují především v noci, některé druhy jsou hmyzožravé, jiné všežravé nebo i s převahou živočišné složky. Živí se plody, červy, hmyzem i drobnými ptáky a savci. Vačice jsou většinou přizpůsobené ke stromovému způsobu života, některé mají ovíjivý ocas. Žijí i v okolí lidských obydlí, kde mohou škodit na domácím zvířectvu. Samice rodí po asi 12 dnech březosti 2-12 i více mláďat, která kojí až 60 dnů. Většina druhů má dobře vyvinutý vak, otevřený je dopředu nebo dozadu. U několika rodů zcela chybí, mláďata pak nosí na břiše přichycená k mléčným bradavkám. Končetiny jsou pětiprsté. Tlamka je vybavena velkým počtem ostrých zubů, s největším počtem řezáků (až deset) v horní čelisti. Důležitý je pro ně velmi dobře vyvinutý sluch.

Chov

Vačice se chovají ve větších klecích nebo ve voliérách s krytým, vytápěným prostorem. Pro noční druhy je vhodné zvolit obrácený světelný režim. Vnitřní vybavení ubikací tvoří větve, duté špalky a boudy. Většina druhů pochází z tropických oblastí a vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu přes 22°C, v chladu mohou upadnout do zvláštního stavu strnulosti. Vačice obvykle žijí samotářsky, v zajetí se chovají samostatně nebo v párech. Ne vždy se v zajetí rozmnožují. Krmení se liší podle chovaného druhu, všežravé druhy dostávají masovou míchanici doplněnou o vejce, vařenu rýži, sušené mléko... Hmyzožravé druhy dostávají navíc dostatek hmyzu. Jako doplněk se podává strouhaná zelenina a nejrůznější ovoce.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

živoucí fosílie

Zařazené taxony

Počet záznamů: 3

podčeleď Caluromyinae Kirsch, 1977 - vačice drsnosrsté
podčeleď Didelphinae - vačice pravé

Fosilní taxony

rod Peradectes Matthew & Granger, 1921

Odkazy a literatura

CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Didelphidae]
CZ Anděra M. (2011): České názvy živočichů. Savci (Mammalia). Dodatek 1 – Vačnatí (Metatheria), Lynx, n. s. Praha [jako Didelphidae]
Datum citace: 8. březen 2011

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina