CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

humr americký
Homarus americanus H. Milne Edwards, 1837

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Malacostraca - rakovci »  řád Decapoda - desetinožci »  čeleď Nephropidae - humrovití »  rod Homarus - humr

Vědecká synonyma

Homaris americanus (misspelling) m

Obrázky

Velikost

Délka obvykle od 20 cm do 60 cm a hmotnost 0,5 kg až 4 kg, ale mohou dosáhnout délky i přes 1 m a vážit více než 20 kg, takže to jsou nejtěžší mořští korýši vůbec.

Rozšíření

Od Severní Karolíny, zejména však v chladnějších vodách v okolí Kanady, Newfoundlandu a Labradoru, Massachusetts, New Hampshire a Maine.

Zajímavosti

Hlavními predátory humrů jsou tresky a platýzi, nadměrný lov těchto ryb v minulém století způsobil enormní zvýšení populace těchto humrů.

Význam

Ve východní Kanadě a v USA patří mezi významné hospodářské druhy. Loví se především do pastí, ale uvízne i jako vedlejší úlovek do sítí. Jeho lov je kotrolován a regulován.

Mezitaxonové vztahy

komenzál: Symbion americanus Obst, Funch & Kristensen, 2006

Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [170009]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Homarus americanus H. Milne Edwards, 1837]
Datum citace: 3. srpen 2018
CZ Patoka J., Buřič M., Bláha M., Kouba A., Ďuriš Z. (2017): České názvy živočichů VIII. Desetinožci (Decapoda) infrařád rakotvární (Astacidea), Národní muzeum (zoologické oddělení), Praha. [jako Homarus americanus H. Milne-Edwards, 1837]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

m synonymum vzniklé chybou ve jménu (misspelling)