CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

humr evropský
Homarus gammarus (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Malacostraca - rakovci »  řád Decapoda - desetinožci »  čeleď Nephropidae - humrovití »  rod Homarus - humr

Vědecká synonyma

Cancer gammarus Linnaeus, 1758
Astacus gammarus Pennant, 1777
Astacus europaeus Couch, 1837
Astacus marinus Fabricius, 1775
Homarus marinus Weber, 1795
Homarus vulgaris H. Milne Edwards, 1837

Obrázky

Velikost

Rekordní jedinec byl dlouhý 126 cm a vážil 19 kg, obvykle dorůstají délky 23-50 cm a hmotnosti okolo 700 g.

Ekologie

Má především noční aktivitu, žije na skalnatém pobřeží, spíše ve větších hloubkách.

Rozšíření

Východním Atlantiku od severozápadního Norska až po Azorské ostrovy a Maroko. Nachází se také ve Středozemním moři západně od Kréty a v severozápadní části Černého moře, ale ne v Baltském moři.

Význam

Evropský humr je loven v celém svém přirozeném areálu rozšíření, ale v menším rozsahu než humr americký. Byly činěny pokusy o zavedení humrových farem, které ztroskotaly na vnitrodruhové agresivitě humrů hájících si určité území. FAO uvádí roční úlovek přes 2000 tun v roce 1980.

Mezitaxonové vztahy

komenzál: Symbion pandora Funch & Kristensen, 1995

Odkazy a literatura

CZ Patoka J., Buřič M., Bláha M., Kouba A., Ďuriš Z. (2017): České názvy živočichů VIII. Desetinožci (Decapoda) infrařád rakotvární (Astacidea), Národní muzeum (zoologické oddělení), Praha. [jako Homarus gammarus (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře