CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

poddruh

vlk arktický
Canis lupus arctos (Pocock, 1935)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Carnivora - šelmy »  čeleď Canidae - psovití »  rod Canis - vlk, šakal, pes »  druh Canis lupus - vlk obecný

Další jména

= vlk polární

Obrázky

Canis lupus arctos - vlk arktický

samec

Autor: Milan Kořínek

Canis lupus arctos - vlk arktický

samec

Autor: Milan Kořínek

Canis lupus arctos - vlk arktický

samec

Autor: Milan Kořínek

Canis lupus arctos - vlk arktický

Autor: Huc Marian

mládě

Canis lupus arctos - vlk arktický

juvenilní jedinec

Autor: Lubomír Klátil

Taxon v check-listech zemí*

Evropa: Grónsko, Severní Amerika: Kanada

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Délka včetně ocasu až 180 cm, kohoutková výška 66-79 cm, hmotnost samice 36 až 38 kg, samci 34 až 46 kg, výjimečně až 70 kg.

Rozšíření

Obývá ostrovy severní Kanady až po severní a severovýchodní Grónsko.

Ekologie

Životní prostředí arktických vlků je drsné a zimy jsou zde velmi dlouhé a tmavé. Pět měsíců v roce je zde absolutní tma a tito vlci vydrží žít týdny bez potravy. Jsou jedněmi z mála savců, kteří dokážou v takovém prostředí trvale přežívat, ani Inuité (Eskymáci) nežijí obvykle tak vysoko na severu. Loviště mívá 1 300 - 2 800 km2, při každodenním hledání potravy naběhají až 30 km. Loví a jí téměř cokoliv, co naleznou, jejich potravu tvoří především zajíci, sobi karibu, tuleni, lumíci a jiní hlodavci, loví také ptáky a ve smečce jsou schopni udolat i pižmoně. Nepohrdnou ani zdechlinou. Samice mívají po 62–65 dnech březosti průměrně 3–6 mláďat, jejich přežití silně závisí na lovecké úspěšnosti smečky. Plně dospívají ve 2 – 3 letech, průměrně se dožívají okolo sedmi let.

Zajímavosti

Arktičtí vlci mají různá přizpůsobení, kterými se liší od ostatních poddruhů vlka. Jsou charakterističtí světle zbarvenou srstí, kterou nepřebarvují ani v letním období. To je přizpůsobení životu na zasněžených pláních na dalekém severu. Velmi jemná, hustá a dlouhá srst je téměř bílá, špinavě bílá nebo krémová a chrání je před nízkými teplotami, které v zimě klesají až -50 ° C. Proto mají také kompaktnější tvar těla, menší zakulacené uši, kratší čenich i nohy. Patří mezi největší poddruhy vlka.

Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Canis lupus arctos Pocock, 1935]
Datum citace: 5. prosinec 2008

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře