CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

poddruh

Sempervivum marmoreum subsp. ballsii R.S. Wale

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Saxifragales - lomikamenotvaré »  čeleď Crassulaceae - tlusticovité »  rod Sempervivum - netřesk »  druh Sempervivum marmoreum

Vědecká synonyma

Sempervivum ballsii Wale

Popis

[basio.] Sempervivum ballsii Wale
Růžice o průměru 2,5-3,5cm poměrně nahloučené, uspořádané, polokulovité, v létě více otevřené, směrem do středu uzavřenější, vně otevřenější.
Listy růžic obvejčité, náhle hrotité, cca 18mm dlouhé, 6,5mm široké a 1,7mm tlusté. Mladé listy na hlavní žilce řídce chlupaté, dospělé listy na obou stranách lysé, okraje brvité (spoře brvité v spodních dvou třetinách), leskle zelené až olivově zelené, případně žlutozelené. Vnější listy v růžici žlutavě až červeně zbarvené.
Výběžky vodorovné, 1-1,5cm dlouhé, až 2mm tlusté, řídce olistěné vejčitými, na obou stranách chlupatými listy.
Lodyha cca 10 cm vysoká, krátce chlupatá, řídce olistěná.
Lodyžní lístky v dolní části lodyhy jazykovité, cca 17mm dlouhé, 5,5mm široké a 1,6mm tlusté. V horní části podlouhlé až vejčitě kopinaté, cca 9,5mm dlouhé, 5mm široké a 1,5mm tlusté. Lístky řídce pýřité a na okrajích řídce brvité.
Květenství malé, o průměru cca 4cm, stěsnané, kulovité, se dvěma jednoduchými a dvěma vidličnatými, krátce chlupatými větvemi s cca 25 květy na velmi krátkých stopkách.
Poupata vejčitá, zploštělá ke špičce.
Květy 12četné o průměru 18-20mm. Listenů je málo a jsou malé.
Kalich 5mm dlouhý, pýřitý, kališní lístky obvejčitě kopinaté, 3mm dlouhé, 1,2mm široké a 0,7mm tlusté, zelené s červenou špičkou.
Korunní plátky kopinaté, zašpičatělé, cca 9mm dlouhé, 1,4mm široké, na spodní straně řídce pýřité, okraje v horních dvou třetinách brvité, korunní plátky růžové s přerušovaným středním tmavým karmínovým pruhem, u báze rozšířeným, na spodní sraně zelenavé, na okrajích růžové.
Tyčinky 4-4,5mm dlouhé, nitky u báze řídce chlupaté, karmínové, u báze i u prašníků bělavé (bílé)), prašníky vejčité, žluté až růžově žluté, pyl žlutý.
Karpely cca 4mm dlouhé, semeníky štíhlé, 2,5mm dlouhé, na vnitřní straně jemně chlupaté, na vnější straně řídce chlupaté, světle zelené, čnělky cca 1,5mm dlouhé, mírně rozbíhavé, zarůžovělé, šupiny cca 0,5mm dlouhé i široké, okrouhle čtvercové, zelenavé.
2n=34
Kvete VII-VIII
Popis provedl Wale podle rostlin pěstovaných v Královské botanické zahradě v Kew.

Rozšíření

Řecko: pohoří Grammos. Typus: hora Tschumba Petzi, 2590mnm. Druh zjištěn i na horách Kambeecho (2130mnm), Skrutch (2200mnm) a u Smolika (2040mnm). (Mitchell 1978)

Literatura

[basio.] Sempervivum ballsii Wale, Notes on some Grecian Semperviva, in Kew Bulletin of Miscellaneous Information. 4: 141 (1940)

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře