CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

prvosenkovité
Primulaceae Vent.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Ericales - vřesovcotvaré

Popis

Jednoleté nebo vytrvalé byliny s oddenkem nebo hlízou. Lodyžní listy tvořící růžici jsou jednoduché, někdy peřenosečné, střídavé nebo vstřícné, jen málokdy v přeslenech. Palisty chybí. Květy jednotlivě nebo v květenství (okolík, lata, hrozen). Květy oboupohlavné, pětičetné s pěti tyčinkami a s vrchním semeníkem z pěti plodolistů. Koruna má kolovitý, trubkovitý, zvonkovitý nebo nálevkovitý tvar, kalich je vytrvalý. Tyčinky různě vysoko postavené, semeník jednopouzdrý s jedníme nebo více vajíčky, čnělka prodloužená s hlavatou bliznou. Plod (tobolka) se otevírá na vrcholu pomocí zubů nebo víčka. V pletivech často sekreční buňky nebo nádržky na sekret mezi buňkami.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 4

podčeleď Maesoideae DC.
podčeleď Myrsinoideae Burnett
podčeleď Primuloideae Kostelesky
podčeleď Theophrastoideae DC.

Odkazy a literatura

Hejný S., Slavík B., (Eds.) (2003): KVĚTENA ČR, díl 3, Academia, Praha, 542 str.

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře