CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

damanovití
Procaviidae

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Hyracoidea - damani

Obrázky

Přestože vzhledem připomínají spíše hlodavce vznikli z prakopytníků a z žijících zvířat jsou pravděpodobně nejblíže příbuzní se slony a sirénami. S nimi je spojuje celá řada znaků: počet žeber je 20-22, plochá kopýtka na končetinách, varlata jsou trvale uložena v břišní dutině, mléčné bradavky jsou umístěné na prsou, dvourohá děloha atd. V současnosti známe 7 druhů rozšířených v Africe a Přední Asii, kde žijí na skalách nebo na stromech.
Na předních nohách jsou čtyři a na zadních tři prsty s plochými drápy připomínající sloní kopýtka. Vnitřní prst na zadní končetině je opatřený malým drápkem, který slouží k čištění srsti. Plocha chodidla je holá, pokrytá jemnou kůží s vráskami a vývody potních žlázek. Při lezení je vytlačen vzduch mezi rýhami a chodidlo velmi dobře přilne k podkladu. Při běhu došlapují pouze na prsty, jinak používají celou plochu chodidla. Hřbetní pachová žláza bývá obklopena chlupovým vírem odlišné barvy než okolní srst. Dva horní řezáky neustále dorůstají, u starších zvířat trčí ven z tlamky. Damani se živí pouze rostlinou potravou.
Zemní druhy jsou aktivní především v ranních a odpoledních hodinách. Žijí v koloniích, které se v době rozmnožování rozpadají na menší rodiny s jedním samcem a více samicemi. Odrostlá mláďata se sdružují do zvláštních skupin.
Stromoví damani jsou samotářští, v menších skupinách je lze zastihnout jen v období rozmnožování. Aktivují především v noci, jedinci si hájí svá teritoria. Stromoví damani se ozývají hlasitým křikem. Kromě prsních mléčných žláz mají ještě jeden pár bradavek v tříslech.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 4

rod Dendrohyrax Gray, 1868 - daman
rod Gigantohyrax Kitching, 1965
rod Heterohyrax Gray, 1868 - daman
rod Procavia Storr, 1780 - daman

Odkazy a literatura

CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Procaviidae]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina