CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

orangutan
Pongo Lacépède, 1799

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  čeleď Hominidae - hominidi »  podčeleď Ponginae - orangutani

Vědecká synonyma

Troglodytes Geoffroy, 1812

Popis

U orangutanů se vyskytuje silný pohlavní dimorfismus. Samice jsou mnohem menší než samci. Samci mohou vážit přes sto kilogramů, výrazný je hrdelní vak, který slouží k zesílení vydávaného zvuku, na lebce mají vysoký hřeben a tvářa vroubí lícní valy. Naproti tomu samičky mají hmotnost okolo 50 kilogramů, lícní valy a týlový hřeben jim chybí a hrdelní vak je mnohem menší než u samců.

Ekologie

Orangutani obývají souvislé pralesy na Sumatře a Borneu, kde jsou silně ohrožení jejich těžbou. Stavy orangutanů ve volné přírodě se odhadují pouze na několik tisíc kusů. Žijí samotářsky, v párech nebo v malých skupinkách o několika jednotlivcích. Často se pohybují ve větvích zavěšeni pouze za ruce (brachiace). Na noc si staví v korunách stromů velká hnízda z větví.

Rozšíření

Sumatra a Borneo

Ochrana

V jejich vlasti bylo založeno několik přírodních rezervací, které mají zaručit přežití alespoň určitého počtu zvířat. Zde pracují také záchranná centra, která se starají o mláďata nalezená při těžbě dřeva, zabavená pytlákům nebo zabavená při nelegálním vývozu. Zde je odchovají a pak je přivykají samostatnému životu v přírodě. Zvířata se však ještě chodí velmi dlouho do těchto center přikrmovat.

Chov

V zajetí jsou po šimpanzích nejčastěji chovanými lidoopy. Jejich chov vyžaduje velkou pečlivost. Jako ostatní jsou vnímaví k mnoha lidským onemocněním a obyčejná rýma nebo chřipka mohou u lidoopů způsobit závažné problémy. Chovají se ve speciálních pavilonech. O tato zvířata se starají jen nejzkušenější ošetřovatelé, kteří s nimi musí navázat těsný kontakt. Orangutani vyžadují pavilon vytápěný na 23-26 °C a 80-90% vzdušnou vlhkost. Venkovní výběhy musí být prostorné, opatřené velkými stromy na šplhání.
Orangutani se živí převážně rostlinnou potravou. Krmí se 5 krát denně. Potravy musí dostávat dostatek ve velmi pestrém výběru. Nesmí však být příliš kaloricky hodnotná. Jinak zvířata často trpí obezitou a nemnoží se.
Doba březosti trvá 8-9 měsíců. Samice rodí jediné mládě, které po porodu váží asi dva kilogramy. První pevnou potravu přijímají až po půl roce života. Pohlavně dospívají asi v 7 letech, plně tělesně vyspělí jsou však až v 10-15 letech. První orangutan se v zajetí narodil až v roce 1928. Nyní se poměrně dobře množí.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 8

druh Pongo abelii Lesson, 1827 - orangutan sumaterský

Pongo abelii - 0000000001 1

druh Pongo devosi Schwartz et al., 1995
druh Pongo duboisi Drawhorn, 1995
druh Pongo javensis Drawhorn, 1995
druh Pongo palaeosumatrensis Hooijer, 1948
druh Pongo pygmaeus (Linnaeus, 1760) - orangutan bornejský

Pongo pygmaeus - 0000100001 1

druh Pongo tapanuliensis Nurcahyo, Meijaard, Nowak, Fredriksson & Groves, 2017
druh Pongo weidenreichi (Hooijer, 1948)

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxony (nepotvrzené) - 1
Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina