CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

siamang
Symphalangus syndactylus (Raffles, 1821)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  čeleď Hylobatidae - gibonovití »  rod Symphalangus - siamang

Vědecká synonyma

Simia syndactylus Raffles, 1821
Hylobates syndactylus (Raffles, 1821)
Symphalangus syndactylus continentis Thomas, 1908
Symphalangus syndactylus gibbon (C. Miller, 1779)
Symphalangus syndactylus subfossilis Hooijer, 1960

Další názvy

= gibon siamang
= gibon srostloprstý

Obrázky


mládě


Taxon v check-listech zemí

Velikost

Hmotnost: 12-20 kg
Délka: 75-90 cm

Popis

Je největším druhem gibonů. Obě pohlaví jsou černě zbarvená, samec je menší než samice.

Ekologie

Ozývá se ze všech gibonů nejhlasitějším "zpěvem". K tomu mu pomáhají mohutné rezonanční vaky na hrdle. Na rozdíl od ostatních gibonů má srostlý druhý a třetí prst na ruce. Také jiné znaky a chování má rozdílné. Je mnohem agresivnější. Jsou známé případy těžkých zranění i smrtelné úrazy, které způsobili svými velkými špičáky a silnými pažemi.
Žije v rodinných skupinách. Samice je březí přes 230 dnů. Mládě nosí zpočátku zavěšené na břiše. To roste velmi pomalu. Dospělé velikosti dosahuje asi ve 4-5 letech. Plně dospívají ve věku okolo sedmi let. V této době jsou vyháněni rodiči ze skupiny a osamostatňují se.

Rozšíření

Obývá nížinné i horské pralesy na Sumatře a Malajském poloostrově až do výšky 3800 m n.m

Chov

Giboni se chovají ve velkých výbězích s množstvím natažených lan a větví, na kterých předvádí své skokanské umění. Velmi často se pro ně staví venkovní výběhy obehnané vodním příkopem. Giboni neumí plavat a mají strach z vody. Zde nehrozí, že by i velmi mělkou vodní překážku překonali. Pouze pokud jsou v okolí další stromy musí být šířka příkopu alespoň 12 metrů. Tuto vzdálenost již nejsou schopni překonat. Siamangové jsou v zajetí poměrně choulostiví chovanci. Jako pralesní zvířata vyžadují stálou teplotu a nesnáší přímé letní slunce.
Krmí se nejrůznějším ovocem (banány, citrusy, jablka, hroznové víno, a sezóní ovoce dle ročního období). Dále se přidává mrkev, okurky, rajčata a ostatní druhy zeleniny. Potřebují také živočišné bílkoviny, které dostávají ve vařených vejcích, podává se jim vařené drůbeží maso s rýží nebo těstovinami a další doplňky.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Symphalangus syndactylus syndactylus (Raffles, 1821)
poddruh Symphalangus syndactylus volzi (Pohl, 1911)

Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [39779]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Symphalangus syndactylus (Raffles, 1821)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Symphalangus syndactylus Raffles, 1821]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [557:siamang&Itemid=224]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Hylobates syndactylus (Raffles, 1821)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře