CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

gibon žlutolící
Nomascus gabriellae Thomas, 1909

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  čeleď Hylobatidae - gibonovití »  rod Nomascus - gibon

Vědecká synonyma

Hylobates gabriellae Thomas, 1909
Hylobates concolor gabriellae

Další názvy

= gibon zlatolící

Obrázky


mládě


lebka

Velikost

Hmotnost: 5-6 kg
Délka: 45-64 cm

Popis

Samice jsou v dospělosti žlutozlaté s černou čepičkou, samci jsou celí černí s bílými znaky na hlavě. Mláďata se rodí světlá, v jednom a půl roce tmavnou až zčernají, později (v období dospívání) se samice přebarvují zpět do světlé barvy.

Ekologie

Samice pohlavně dospívají ve věku asi 8 let a samci již v 5-6-ti letech. Říje trvá 27 dní a po 210 dnech březosti rodí samice jedno mládě. Drží se matce na břiše až do věku 24-28 měsíců. Po této době přechází pečovatelská péče na otce, který mládě učí hledat potravu a bránit teritorium. V tomto období může samice také znovu zabřeznout. Zpravidla samice rodí jedenkrát za tři roky. Délka života těchto zvířat je až 40 let.

Rozšíření

Jižní Laos a Vietnam, východní Kambodža.

Literatura

Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Nomascus gabriellae Thomas, 1909]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [555:gelbwangengibbon&Itemid=224]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře