CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

violkovité
Violaceae Batsch

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré

Obrázky

CZ   EN  

Morfologie

Byliny, drobné až statné nebo popínavé keře, liány či stromy bez mléčnic. Listy jsou jednoduché, na stonku postavené spirálně či v jedné rovině. Palisty jsou u většiny rodů přítomné. Květní stopky vyrůstají obvykle z paždí listů a mají vyvinuté listence. Květy jsou aktinomorfní či zygomorfní, nejčastěji oboupohlavné. U některých rodů se vytváří kromě normálních květů také květy kleistogamické. Kalich je pětičetný, volný, často i za plodu vytrvávající. Koruna je pětičetná, volná. Jeden z korunních lístků je velmi často nápadně zvětšený a na konci protažený v ostruhu. Tyčinek je pět. Gyneceum je srostlé ze tří plodolistů. Semeník je svrchní. Blizna je pouze jedna, terminální, na konci obvykle terčovitě či hákovitě rozšířená nebo laločnatá. Plodem je většinou tobolka, vzácněji také bobule nebo oříšek. Semena jsou velmi často opatřena masíčkem.

Ekologie

Většina rodů se vyskytuje v nížinných primárních deštných lesích. Semena mnoha zástupců této čeledi jsou roznášena mravenci.

Rozšíření

Zástupci čeledi Violaceae jsou rozšířeni kosmopolitně, poměrně vzácně se však vyskytují v aridních oblastech starého světa. Kromě rodů Viola a Hymenanthera je výskyt čeledi soustředěn výlučně do tropického až subtropického pásma. Vývojové centrum čeledi je umisťováno do hor střední a Jižní Ameriky.

Taxonomie

V současné době je známo okolo 1000 druhů ve 24 rodech, které jsou členěny do tří podčeledí: Fusipermoideae, Leonioideae a Violoideae.

Fylogeneze

Sesterskou skupinou violkovitých jsou mučenkovité (Passifloraceae). Dalšími příbuznými čeleděmi v rámci řádu jsou vrbovité (Salicaceae) a tropické čeledi Achariaceae a Lacistemataceae.
V rámci čeledi je na bazální pozici rod Fusispermum, který tvoří samostatnou podčeleď a vykazuje přechodné znaky mezi violkovitými a mučenkovitými. V rámci podčeledi Violoideae figurují jako bazální rody Decorsella, Rinorea a Rinoreocarpus. Naopak nejodvozenější jsou "liánovité" rody Agatea a Anchietea.

Literatura

Ballard H. E., Paula-Souza J. & Wahlert G. A. (2014): Violaceae. - In: Kubitzki K. (ed.), The Families and Genera of Vascular Plants 11, Flowering Plants, Eudicots: Malpighiales, Springer-Verlag, Berlin, pp. 303-322.

Jacobs M. & Moore D. M. (1971): Violaceae. - In: van Steenis C. G. G. J. (ed.), Flora Malesiana 7(1), Leiden, pp 179-212.

Kirschner J. & Skalický V. (1990): Violaceae Batsch. - In: Hejný S. et Slavík B. (eds.), Květena České republiky 2, Academia, Praha, pp. 394–431.

Tokuoka T. (2008): Molecular phylogenetic analysis of Violaceae (Malpighiales) based on plastid and nuclear DNA sequences. - J. Plant Res. 121: 253–260.

Yousheng Ch., Qiner Y., Ohba H. & Nikitin V. V. (2007): Violaceae Batsch. – In: Wu Z. Y. & Raven P. H. (eds.), Flora of China 13, Science Press, Beijing, pp. 74–111.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 3

podčeleď Fusipermoideae Hekking
podčeleď Leonioideae Melch.
podčeleď Violoideae Burnett

Odkazy a literatura

CZ EN Hejný S., Slavík B., (Eds.) (2003): KVĚTENA ČR, díl 2, Academia, Praha, 540 str.

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře