CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

ropucha krátkonohá
Epidalea calamita (Laurenti, 1768)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Amphibia - obojživelníci »  řád Anura - žáby »  čeleď Bufonidae - ropuchovití »  rod Epidalea - ropucha

Vědecká synonyma

Bufo calamita Laurenti, 1768

Další jména

= ropucha bachratá
= ropucha křížová
= ropucha skvrnitá

Obrázky


larva

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Délka do 8 cm, samci jsou menší.

Popis

Zavalité tělo, příušní žlázy zřetelné, ale menší než u ostatních našich ropuch, nápadně krátké zadní končetiny. Zbarvení hřbetní strany variabilní, šedavé, hnědavé až zelenavé s nepravidelnými skrvrnami či mramorováním. Vždy je vytvořen světlý podélný proužek uprostřed hřbetu. Samci mají vytvořen vnitřní nepárový rezonanční měchýřek (zřetelný při nafouknutí) a tmavé mozoly na prvních třech prstech předních končetin.

Ekologie

Stanoviště: nezarostlé nádrže, periodické (dočasné) nádrže, pískovny, výsypky, odkalovací nádrže, místa s písčitou a hlinitopísčitou půdou. Vyhledává čerstvé nebo periodické (nestálé) nádrže. Voda v mělkých nádržích nemusí být každoročně, proto se ropuchy stěhují do jiných nádrží.
Vzhledem ke krátkým zadním končetinám špatně skáče, pohybuje se převážně lezením či pobíháním.

Potrava: suchozemští bezobratlí.

Aktivita: převážně noční.

Rozmnožování: od dubna (spíše druhá polovina) až do léta, záleží na stavu vody v nádržích. Samci se ozývají skřehotavým: „krak – krak – krak…“ či „kro – kro – kro…“. Provazce obsahují 3 – 4 tisíce vajíček, měří asi 1,5 – 2 m.

Rozšíření

Západní a severní Evropa až po nejzápadnější Rusko (Kaliningrad) a Pobaltí. V ČR se vyskytuje místy pouze v Čechách v nižších a středních polohách.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [177879]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Bufo calamita Laurenti, 1768]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Frost D. R.: Amphibian Species of the World [http://research.amnh.org/herpetology/amp...], American Museum of Natural History, New York, USA [jako Epidalea calamita (Laurenti, 1768)]
Datum citace: 22. leden 2011
DE Zootier-Lexikon [1588:kreuzkroete]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 26. listopad 2018
CZ Moravec J. (2001): České názvy živočichů IV. Obojživelníci (Amphibia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 148 pp. [jako Bufo calamita Laurenti, 1768]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 9
Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

? nepotvrzený výskyt v oblasti popisované check-listem