CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

rhesus
Macaca mulatta (Zimmermann, 1780)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  čeleď Cercopithecidae - kočkodanovití »  rod Macaca - makak

Vědecká synonyma

Macaca brachyurus (Elliot, 1909)
Macaca brevicaudatus (Elliot, 1913)
Macaca erythraea (Shaw, 1800)
Macaca fulvus (Kerr, 1792)
Macaca lasiotus (Gray, 1868)
Macaca littoralis (Elliot, 1909)
Macaca mcmahoni Pocock, 1932
Macaca nipalensis Hodgson, 1840
Macaca oinops Hodgson, 1840
Macaca rhesus (Audebert, 1798)

Další názvy

= bunder
= makak rézus
= makak rezus
= makak rhesus
= rezus
= rhezus

Obrázky


mládě

lebka

Velikost

Délka těla je od 50 do 60 centimetrů, ocas do 25 cm, hmotnost 7,6-8,2 kg.

Popis

Zbarvení je hnědé až šedohnědé s různými nádechy. Břicho je světlejší. Krátký ocas dosahuje asi polovinu délky těla.

Ekologie

Obývají celou řadu biotopů od tropických pralesů, přes polopouště, bažinaté oblasti, od nížin až po horské oblasti do 3000 metrů n.m. Nevyhýbají se ani osídleným oblastem. Na tomto velkém areálu vytvořil celou řadu zeměpisných ras, které se liší délkou i kvalitou srsti, zbarvením i velikostí. Živí se ovocem, semeny, listy a pupeny stromů a keřů, různými částmi bylin a drobnými živočichy. Žijí v tlupách, které čítají obvykle od deseti do padesáti jedinců. V čele tlupy je dospělý samec. Teritorium nemají přesně vymezené. Běžně se dožívají přes 25 let.

Rozšíření

od Afganistanu přes Indii, Barmu, Thajsko až po Vietnam a jižní Čínu

Chov

Pro chov makaků je nutná pevná ubikace, která odolá náporu těchto inteligentních zvířat. Pro menší skupinku postačuje vnitřní prostor 3 x 2 x 3 m a větší venkovní výběh. Dostatečná teplota pro chov je 16-18°C při odchovu mláďat 20-22°C. Makaky je také možné pouštět celoročně ven, pokud mají možnost se schovat do temperovaného prostoru. Ubikaci vybavíme pevnými větvemi, lany, na stěny umístíme plošiny. Zvláště mláďata jsou velmi hravá a potřebují dostatek pohybu. Chováme je ve skupině s jedním samcem, několika samicemi a mláďaty. Dospívající samce ze skupiny musíme odstavit jinak dochází ke rvačkám.
V období říje dochází u samice ke zduření pohlavních orgánů a jejich okolí. U mladých a přestárlých zvířat nemusí být toto zduření příliš výrazné. Během odchovu ji nejraději ponecháváme ve skupině, jinak bychom mohli porušit sociální vazby. Největší pozornost musíme mláďatům věnovat v prvních dnech života. Březost trvá 164 dnů. Samice nosí mládě na břiše a kojí je více než jeden rok. Pohlavně dospívají ve 3-5 letech. Plné tělesné vyspělosti dosahují až ve věku okolo šesti roků. Nedospělého samce poznáme podle růžového šourku, zatímco dospělý jej má červený.
Na krmení nejsou příliš vybíraví. Krmíme je dvakrát denně na několik míst. Je však vhodnější krmit vícekrát v menších dávkách, aby nedocházelo k plýtvání s potravou. Základ tvoří ovoce a zelenina. Podle možností podáváme čerstvé větve, vojtěšku, zelenou kukuřici, smetánku. Přidávat můžeme vařenou rýži, ovesné vločky, vařené luskoviny a kukuřici, slunečnici tmavé nebo celozrnné pečivo. Krmení zpestříme vařeným hovězím nebo drůbežím masem, vejci, tvarohem, někdy berou i jednodenní kuřata nebo myši. Na pití podáváme čistou vodu nebo čaj, který můžeme ochutit mlékem, sirupem nebo medem. V laboratorních chovech se používají jako základ peletované směsi pro primáty. Toto krmivo se doplní ovocem a zeleninou.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Mezitaxonové vztahy

parazit: Trichomonas macacovaginae Hegner & Ratcliffe, 1927

Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Macaca mulatta Zimmermann, 1780]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [567:rhesus-macaca-mulatta&Itemid=229]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Macaca mulatta (Zimmermann, 1780)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

i druh zavlečený do oblasti popisované check-listem