CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

plemeno

valaška původní
Ovis orientalis f. aries "Valachian sheep"

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Cetartiodactyla - sudokopytníci »  čeleď Bovidae - turovití »  rod Ovis - ovce »  forma Ovis orientalis f. aries - ovce domácí

Vědecká synonyma

Ovis orientalis aries "Valachian sheep"

Další názvy

= ovce valaška
= ovce valašská

Obrázky


Velikost

Beran: výška v kohoutku 55 - 65 cm
hmotnost 45 - 60 kg
Ovce: výška v kohoutku 40 - 50 cm
hmotnost 30 - 45 kg

Ekologie

Má velmi dobré mateřské vlastnosti. Po 150 denní březosti rodí bahnice (samice) 1 - 2 mláďata. Protože pochází z horských oblastí snese plískanice a sníh, bez újmy na zdraví ji lze trvale chovat venku i v drsnějších klimatických podmínkách.

Význam

První záznamy o tomto plemeni na našem území pochází ze 16. století, kdy došlo k osídllení Karpat Valachy rumunského původu. V současné době se chová pouze v počtu asi 250 kusů. Dala také vzniknout plemeni zušlechtěná valaška. Může být bílá, šedá, černá nebo strakatá. Je to hrubovlnné plemeno menšího tělesného rámce s trostrannou užitkovostí (vlna, maso a mléko). Dávají 1,5-3,5 kg potní vlny a 60-130 l mléka.
Valaška je zařazená do programu uchování genetických zdrojů podle zákona č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a navazující vyhlášky č. 471/2000, která tato plemena hospodářských zvířat stanovuje.

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře