CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

kotul veverovitý
Saimiri sciureus (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  čeleď Cebidae - malpovití »  rod Saimiri - kotul

Další názvy

= saimiri

Obrázky


mládě

kostra

Taxon v check-listech zemí

Velikost

Délka těla je okolo 30 cm, ocas je o třetinu delší. Hmotnost 0,6-1,2 kg.

Popis

Kotul veverovitý je olivově až zelenošedě zbarvený, břicho je světle žluté, nohy žluté až oranžovožluté. Okolí očí je bíle lemované, tlamka je černá. Nemají chápavý ocas.

Ekologie

Obývají vlhké pralesy, lesy v okolí řek, mangrovové a bažinaté oblasti. Sdružují se velkých tlup až o několika stech jedincích. Důležité je natírání srsti močí, podle kterých se jedinci ve skupině rozeznávají. Moč si natírají i na chodidla zadních končetin a pro označování teritorií jsou důležité pachové žlázy umístěné na prsou a krku, jejichž výměšky si značkují různé předměty. Zajímavým jevem je válení na zádech. Má zřejmě dvě funkce, první je péče o srst a druhá určuje hodnostní postavení zvířete ve skupině. Nejvýše postavený jedinec se válí nejčastěji. Živí se ovocem, semeny, listy, hmyzem, měkkýši, kraby i drobnými obratlovci. Březost trvá 5,5-6 měsíců, o mláďata se starají oba rodiče. Samice rodí jediné mládě, zřídka dvojčata, které kojí přes půl roku. Novorozenec má hmotnost 75-115 gramů. Dožívají se většinou do deseti let, někteří jedinci se mohou dožít i dvaceti roků.

Rozšíření

Severní Brazílie, Kolumbie, Venezuela, Surinam, Guayana, Francouzská Guayana

Chov

Kotulové patří mezi poměrně choulostivé chovance. Chováme je nejlépe ve skupině se samcem, několika samicemi a mláďaty. Ubikace by měla mít pro menší skupinu rozměry alespoň 4 x 2 x 2. Vybavíme ji množstvím větví a lan na šplhání a vyvýšenými plošinami. V horních partiích umístíme několik budek nebo polobudek. Ubikaci pokud možno uzavřeme tak, aby se zde daly udržovat vhodné podmínky. Také venkovní výběhy mají být kryté a zabezpečené proti povětrnostním vlivům, průvanu a nepříznivému počasí. Vyžadují teplotu okolo 22-24°C a vyšší vlhkost. Na dno ubikace můžeme použít písek, hobliny nebo drcenou kůru.
Kotuly krmíme ovocem a zeleninou v co nejširším sortimentu. Přidáváme ořechy, slunečnici, ochucenou vařenou rýži a ovesné vločky, dětské piškoty, kompoty a větve listnatých stromů a keřů. Musí mít dostatek živočišné složky. Podáváme jim hmyz, kuřata, myšata, krájené drůbeží maso a vnitřnosti. Potravu doplníme o tvaroh, jogurty, vařená i syrová vejce. Nutný je přídavek vitamínů a minerálií. Potravu podáváme na několik míst, aby se všechna zvířata měla možnost nakrmit. Krmíme 2-3 krát denně. Na pití můžeme dávat vodu nebo čaj.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Mezitaxonové vztahy

Podřízené taxony

Počet záznamů: 4

poddruh Saimiri sciureus albigena Pusch, 1942
poddruh Saimiri sciureus cassiquiarensis (Lesson, 1840)
poddruh Saimiri sciureus macrodon Elliot, 1907
poddruh Saimiri sciureus sciureus (Linnaeus, 1758)

Saimiri sciureus sciureus - 000000000101000


Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Saimiri sciureus Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Saimiri sciureus (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 2