CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

kosman bělovousý
Callithrix jacchus (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  čeleď Cebidae - malpovití »  rod Callithrix - kosman

Vědecká synonyma

Simia jacchus Linnaeus, 1758 o

Typový taxon pro:Callithrix Erxleben, 1777 (Simia jacchus Linnaeus, 1758)
Málo dotčený

Obrázky


lebka

Taxon v check-listech zemí

Velikost

Celková délka těla i s ocasem činí 450 mm, z toho však připadají 2/3 na ocas. Hmotnost samice 230 g, samce 250 g.

Popis

Jeden z nejběžněji chovaných druhů. Celkové zbarvení je šedavé s jemným tmavším proužkováním na hřbetě. Na ocase se střídají širší tmavé a užší světlejší proužky. Za ušima má charakteristické bílé štětky z prodloužených chlupů a bílou skvrnou mezi očima. Oproti tamarínům mají kosmani zvětšené řezáky, které slouží k vydloubávání děr do stromů a získávání rostlinných šťáv. Obývají podrosty, bažinaté oblasti i stromové plantáže. V každém teritoriu je skupina vyšších stromů, které jim poskytují mízu, pryskyřici a kaučuk, ty tvoří okolo 15% potravy. Dále se živí hmyzem, drobnými obratlovci a sladkým ovocem. Aktivují ve dne, hlavně v ranních a odpoledních hodinách. Žijí ve skupinách obvykle s několika samci i samicemi a mláďaty. Dožívají se přes deset let.

Ekologie

Žije na stromech v hustých pralesech. Je to společenská opička, která se dorozumívá s příslušníky své tlupy bohatou škálou volání a postojů.
Období říje je poměrně dobře rozeznatelné. Samice i samec provozují milostné hry během nichž vyplazují rychle jazyk, samice je zježená a upřeně pozoruje samce. Po 148 dnech březosti rodí 1-3 mláďata. Mláďata po porodu mají hmotnost 22-28 gramů. Při odchovu asistuje samec, který mláďata nosí na hřbetě a samici je předává jen na kojení. Ta je kojí 2-3 měsíce a osamostatňují se ve 3-4 měsících. Samice dospívají asi v jednom roce, samci o něco později.

Rozšíření

východní Brazílie

Chov

Kosmany chováme v párech nebo v rodinných skupinách (samec, samice a nedospělá mláďata). Zvířata potřebují dostatek pohybu, k tomu je nutná přiměřeně velká ubikace. Zde platí čím větší, tím lepší. Pro pár by měla mít rozměry 2.5 x 1.5 x 1.5 m. Pro chov je vhodná teplota okolo 24°C. Vysoká relativní vlhkost až 80% je důležitá pro dobrý stav srsti. Při vlhkosti pod 70% zvířata mají problémy s úpravou a kvalitou srsti. Pro všechny druhy je důležitý pobyt na slunci. Výhodný je venkovní výběh, kam je vypouštíme při vhodném počasí. Na spaní jim poskytneme dřevěné budky o rozměru 50 x 30 x 30 cm s vchodovým otvorem o průměru 15-20 cm nebo polobudky.
Krmení musí být velmi pestré. Potřeba živočišné potravy je o něco nižší než třeba u tamarínů. Krmíme je minimálně 3 x denně. Základ tvoří očištěné a na drobné kousky nakrájené nebo nastrouhané ovoce v co nejširším sortimentu. Ze zeleniny jsou vhodná rajčata, paprika, okurky, mrkev, salát i další druhy. Tuto potravu doplníme o různé tvarohové a smetanové krémy, sýry, jogurty, dětské přesnídávky, kompoty, dětské piškoty, syrová i vařená vejce a med. Důležitá je živočišná složka potravy. Základ tvoří hmyz, zejména sarančata. Dále podáváme cvrčky, larvy potemníků, někdy přijímají i některé druhy švábů. Na zpestření přidáme krájené drůbeží maso, vnitřnosti a malá myšátka.

Literatura

Black D. (Albatros/Praha): Zázraky ve světě zvířat, Orbis Publishing Limited, London 1981
Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [41518]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Callithrix jacchus (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Callithrix jacchus Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Callithrix jacchus (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Názvy (nepotvrzené) - 20
Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)