CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

kombovití
Galagonidae

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  infrařád Lorisiformes

Vědecká synonyma

Galagidae Gray, 1825

Další názvy

= uchoši

Obrázky

Popis

Žijí na stromech v afrických pralesích i stepích, ozývají se hlasitým jakoby dětským křikem (odtud se odvozuje anglický název bush baby-“děti buše”). Všechny druhy jsou spíše menšího vzrůstu. Zadní končetiny jsou mnohem delší než přední, ocas je dlouhý a slouží jako kormidlo při skocích. Nápadné jsou velké, u některých druhů lysé uši, při spánku je stáčí podél hlavy. Samice komb mají poměrně dlouhý klitoris a je někdy je možné zaměnit se samcem, který však má viditelný šourek a v něm je možné opatrně nahmatat varlata. Teritorium si značí močí, kterou si nanáší na packy. Mají také noční aktivitu.

Chov

Komby velmi dobře šplhají a skáčou, proto vyžadují větší ubikace s množstvím větví. Vhodná jsou i velká prosklená terária a pokojové vitríny s obráceným denním režimem a venkovním výběhem. Důležité jsou i budky, které s oblibou vyhledávají. Pro pralesní druhy (např. komba malá, komba zanzibarská, komba krátkouchá, komba tmavá) udržujeme teplotu 23-26°C a vyšší relativní vlhkost vzduchu, ostatní se spokojí s běžnou pokojovou teplotou (20-22°C) i vlhkostí. Komby se krmí nakrájenou zeleninou a ovocem, mléčnými výrobky dále se podávají piškoty, ovesné vločky, veka, vařená rýže, naklíčené obiloviny, kompoty a větvičky stromů. Důležitá je také živočišná složka, dostávají myšata, hmyz, nakrájená jednodenní kuřata, vejce a vařené kvalitní maso. Komby chováme v párech nebo menších skupinách. Mnohdy bývá obtížné zařadit do takové skupiny nového jedince.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 8

rod Euoticus Gray, 1863 - komba
rod Galago É. Geoffroy, 1796 - komba
rod Galagoides A. Smith, 1833 - komba
rod Komba Simpson, 1967
rod Otolemur Coquerel, 1859 - komba
rod Paragalago Masters et al., 2017 - komba
rod Progalago MacInnes, 1943
rod Sciurocheirus Gray, 1872 - komba

Odkazy a literatura

CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Galagonidae]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina