CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

vari černobílý
Varecia variegata (Kerr, 1792)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  čeleď Lemuridae - lemurovití denní »  rod Varecia - vari

Vědecká synonyma

Lemur variegatus

Další jména

= lemur černobílý
= lemur vari
= vari

Kriticky ohrožený CR

Obrázky


Velikost

Hmotnost: 2,6-4,1 kg
Délka těla: 43-57 cm
Délka ocasu: 60-65 cm

Ekologie

V přírodě tvoří tlupy o 4-10 jedincích. Obývají ve dvou barevných formách východní část Madagaskaru. Lemur vari je všežravec s větším podílem rostlinné složky. Živí se listy, květy, plody, kůrou a mízou. Občas si potravu zpestří hmyzem či drobnými obratlovci a ptačími vejci. Mají denní aktivitu. Dožívají se okolo 15 let, v zajetí i přes 30 let.
V přírodě si staví z větví v korunách stromů hnízda, ve kterých rodí i mláďata. Březost trvá přes čtyři měsíce. Rodí jedno až tři mláďata, která kojí tři měsíce. Pohlavně dospívají ve dvou letech.

Rozšíření

Východní Madagaskar

Chov

Tento lemur se poměrně dobře aklimatizuje v našich podmínkách. Pro chov postačuje teplota okolo 20-22 °C. Přes léto je výhodné je vypouštět do venkovních výběhů, neboť lemuři se všeobecně velmi rádi sluní. V zoologických zahradách se osvědčily výběhy umístěné na ostrůvku. Lemuři jsou velmi pohyblivá a čilá zvířata, proto se musí mít dostatek prostoru. Ten je nutné co nejvíce rozčlenit-po kleci se rozvěsí různě silná lana, houpačky a provazové žebříky. Vhodné jsou i silné větve a police umístěné na stěnách, kde zvířata ráda odpočívají.
Vari se chovají v párech nebo rodinných skupinkách. Krmení musí být co nejpestřejší. Potravu dostávají dva až třikrát denně. Podáváme ovoce a zeleninu v co nejširším sortimentu, vařenou rýži, tvaroh, vejce, hmyz. Jako doplněk potravy i na hraní můžeme dávat čerstvé větve listnatých stromů. Pozor se musí dát na překrmování, neboť lemuři jsou náchylní ke ztučnění.

Literatura

Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Zařazené taxony

Počet záznamů: 3

poddruh Varecia variegata editorum Osman Hill, 1953
poddruh Varecia variegata subcincta A. Smith, 1833 - vari bělopásý

Varecia variegata subcincta

poddruh Varecia variegata variegata (Kerr, 1792) - vari černobílý

Varecia variegata variegata


Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Varecia variegata Kerr, 1792]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [69:varis&Itemid=437]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Varecia variegata (Kerr, 1792)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře