CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

mravenečník čtyřprstý
Tamandua tetradactyla (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Xenarthra - chudozubí »  čeleď Myrmecophagidae - mravenečníkovití »  rod Tamandua - mravenečník

Vědecká synonyma

Myrmecophaga tetradactyla Linnaeus, 1758

Další názvy

= mravenečník stromový
= tamandua

Obrázky


mládě


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Celková délka: 90-130 cm
Délka těla: 53-88 cm
Délka ocasu: 40-59 cm
Hmotnost: 2,5-8,5 kg

Popis

Je středně velký. Lysý ocas, který je částečně ovíjivý má stejnou délku jako tělo. Hlava není tak protažená jako u mravenečníka velkého. Srst je hrubá, středně dlouhá, zbarvení je velmi proměnlivé.

Ekologie

Výborně dovede šplhat, ale pohybuje se obratně i na zemi. V okolí řitního otvoru má vyvinuté pachové žlázy, které vydávají nepříjemný zápach. Aktivní je hlavně v noci a za soumraku. Přes den se ukrývá v dutinách stromů. Potravu vyhledává na stromech a částečně i na zemi. Obývá suché i vlhčí lesní a křovinaté biotopy. Živí se hlavně všekazy mravenci, požírají i vosy a jiný hmyz a jeho larvy. Rádi vyloupí hnízda divokých včel, kde s oblibou konzumují včelí plod, med i vosk. V sebeobraně se postaví na zadní nohy, ocas slouží jako opora a předními prackami s dlouhými drápy se brání. Samice rodí na jaře jediné mládě, které nosí na hřbetě. Dožívají se okolo deseti let.

Rozšíření

Jižní Amerika východně od And: od Venezuely a Trinidadu až po severní Argentinu, jižní Brazílii, Paraguay a severní Uruguay až do nadmořských výšek 2000 m.

Chov

Mravenečník čtyřprstý je nejčastěji dováženým druhem. Pro pár postačuje ubikace o velikosti 2x2x3 metry. Ubikace musí být vybavena mnoha větvemi, lany a odsedávkami na šplhání. Jako úkryty poslouží duté kmeny nebo budky. Na dno nasteleme drcenou kůru nebo hobliny. Teplotu udržujeme v rozmezí 20-24°C. Mravenečníci jsou choulostiví na průvan. Vhodná je i poněkud vyšší vlhkost vzduchu. Samice rodí po 130-160 dnech březosti jediné mládě, které je méně vyvinuté než u mravenečníka velkého. To zpočátku nosí na zádech později je odkládá ve větvích. Samec se odchovu neúčastní. Okolo půl roku věku se mládě osamostatňuje a pohlavně dospívá po jednom roce života.
Misky na krmení můžeme umístit i na zem, vhodnější je však krmit zvířata do misek umístěných ve větvích nebo na vyvýšených plošinách. Na krmení se podává jemně namleté libové hovězí nebo drůbeží maso namíchané se syrovými vejci, strouhanou mrkví, vařenou rýží nebo ovesnými vločkami a tvarohem. Občas do míchanice můžeme přidat i mleté vnitřnosti a mléko. Potravu je nutné doplnit o minerální a vitamínové doplňky. Dále jim poskytneme dostatek hmyzu, nakrájená mláďata hlodavců. Na jeden kus poskytneme 0,6 kg potravy.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Mezitaxonové vztahy

predátor: Leopardus pardalis (Linnaeus, 1758) - ocelot velký, Panthera onca (Linnaeus, 1758) - jaguár

parazit: Amblyomma goeldii Neumann, 1899 - klíště Goeldiho, Amblyomma nodosum Neumann, 1899 - klíště uzlovité

Podřízené taxony

Počet záznamů: 4

poddruh Tamandua tetradactyla nigra (Geoffroy, 1803)

Tamandua tetradactyla nigra - 000000000111000

poddruh Tamandua tetradactyla quichua Thomas, 1927
poddruh Tamandua tetradactyla straminea (Cope, 1889)

Tamandua tetradactyla straminea - 000000000111000

poddruh Tamandua tetradactyla tetradactyla (Linnaeus, 1758)

Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [21350]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Tamandua tetradactyla (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Tamandua tetradactyla Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Tamandua tetradactyla (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře