CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

lenochod dvouprstý
Choloepus didactylus (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Xenarthra - chudozubí »  čeleď Megalonychidae - lenochodovití dvouprstí »  rod Choloepus - lenochod

Vědecká synonyma

Cholepus didactylus (misspelling) m
Bradypus didactylus

Další názvy

= unau

Obrázky


mládě


Taxon v check-listech zemí

Velikost

Dospělý lenochod je dlouhý až 70 centimetrů a váží 4-8 kilogramů.

Popis

Lenochod dvouprstý má na předních končetinách dva a na zadních tři prsty. Krční část páteře tvoří pouze šest krčních obratlů. Tělo je pokryté dlouhou srstí v přírodě vlivem řas je zbarvená hnědozeleně. V zajetí řasy hynou a srst je hnědavá nebo nažloutle zbarvená.

Ekologie

Obývá tropické pralesy. Na zem slézá jen z donucení při přelézání ze stromu, který již spásli. Živí se hlavně listím a ovocem. Průměrně trousí asi jen jednou týdně. Samice je březí 240-325 dnů. Rodí jediné mládě, které matka nosí na břiše skoro rok. Mládě se drápy přidržuje matčiny srsti. Jsou známé i případy oplození v době vývinu zárodku (tzv. superfetace) nebo dva porody po sobě jdoucích mláďat z jednoho páření. Asi ve dvou měsících mládě začíná přijímat pevnou stravu a do jednoho roku se osamostatňuje. Pohlavně dospívají do tří let, dožívají se přes dvacet let.

Rozšíření

Venezuela, severní Brazílie, Guayana, Surinam, Francouzská Guayana

Chov

Lenochody chováme ve vnitřní ubikaci. Optimální velikost je 4 x 3 x 2.5 metru. Ubikace má být uzavřená sklem, lenochodi jsou velmi citliví na kolísání teploty a průvan. Vyhovuje jim stálá teplota okolo 22-25°C a vysoká vlhkost vzduchu. Na okolní teplotě je závislý i metabolismus lenochodů. Při teplotních výkyvech upadají do zvláštního stavu strnulosti. Ubikaci alespoň jednou denně rosíme. Lenochodi totiž nepijí z misky, ale olizují kapky na listech. Vnitřní vybavení tvoří horizontálně i vertikálně umístěné větve. Po vodorovných šplhají, mají mít průměr tak velký, aby jej lenochod mohl obejmout drápy. Svislé kmeny jsou nutné pro vyprazdňování zvířat. V zajetí se občas množí. Pohlaví se dá určit jen při důkladné prohlídce odchycených zvířat.
Lenochody krmíme jednou až dvakrát denně. Hlavní složku tvoří zelené krmení. Podáváme jim listí ze všech nejedovatých druhů stromů a keřů. Dále přidáváme zelenou kukuřici, nezralé obiloviny, vojtěšku, salát, košťáloviny i další druhy planě rostoucích i kulturních rostlin a ovoce. Přidat můžeme i rýži a ovesné vločky s vařenou zeleninou. Jednou až dvakrát týdně dostanou tvaroh, vařená vejce a piškoty. Denně spotřebují 0,6-0,7 kilogramu krmiva. Potravu doplníme o vitamíny a minerály.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Mezitaxonové vztahy

parazit: Endotrypanum schaudinni Mesnil & Brimont, 1908

Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [4777]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Choloepus didactylus (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Choloepus didactylus Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Choloepus didactylus (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

m synonymum vzniklé chybou ve jménu (misspelling)